Zamknij

Pamiętacie film "Sztuczna Inteligencja"? Poznajcie Affetto, prawdziwe dziecko-androida [WIDEO]

Redakcja
26.11.2018 23:03
Pamiętacie film "Sztuczna Inteligencja"? Poznajcie Affetto, prawdziwe dziecko-androida [WIDEO]
fot. YouTube

Głowa dziecka-androida, nazwanego Affetto budzi w nas lekki niepokój, przemieszany z przeświadczeniem, że roboty humanoidalne to coraz ciekawszy obszar technologii. Zobaczcie sami, jak może wyglądać przyszłość rodem z filmowej "Sztucznej Inteligencji".

Czy roboty humanoidalne to przyszłość?

Pamiętacie film "Sztuczna Inteligencja" z Judem Law oraz niezapomnianym Haleyem Joelem Osmentem (znanym też z "Szóstego zmysłu")? Historia dziecka-robota, które ludzie okrutnie zaprogramowali tak, aby potrafiło kochać tych, którzy traktowali je tylko jak maszynę sprawiła, że przyznajemy szczerze, po tym seansie trzeba nam było podawać chusteczki. Teraz powoli obserwujemy, jak filmowe wizje science-fiction stają się rzeczywistością. Nowy samolot MIT (porusza się dzięki wiatrowi jonowemu) zaczerpnięto ze "Star Treka", a czym inspirowali się twórcy Affetto, dziecka-androida? Nie chcą zdradzić w tym względzie za wiele, ale ich celem jest stworzenie dokładnie przedstawionego w wielu filmach wynalazku. Robot, który mimiką do złudzenia przypomina człowieka? Jednym z zespołów, który poradził sobie w tej kwestii najlepiej, są twórcy Sophii, humanoidalnego robota, który nie boi się pożartować sobie nawet z...Willem Smithem.

Mina aktora w momencie, w którym zastyga z kieliszkiem wina w ręku, obserwując nieco niewiele mówiącą mimikę Sophii jest bezbłędna i dokładnie pokazuje jedno z większych wyzwań współczesnej robotyki. Na ile androidy przyszłości powinny przypominać człowieka?

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Affetto: dziecko-robot

Affetto zdecydowanie nie przypomina małego dziecka, a jego możliwości szczerego, rozbrajającego uśmiechu na całą buzię są na razie mocno ograniczone... Wideo jednak kojarzy nam się trochę z pewną filmową postacią: tym razem jest to brawurowa rola Freddiego Higmore'a z serii "Bates Motel". Musicie przyznać, głowa robota ma w sobie coś z Normana Batesa.

Zobacz także

To jednak dopiero początki. Po co powstała lekko niepokojąca głowa dziecka-androida? Affetto to projekt zespołu badaczy z Osaka University i jego przeznaczeniem jest poprawa jakości mimiki robotów. "Gestykulacja, intonacja głosu i przede wszystkim mimika stanowią największą "czarną skrzynkę" robotyki. Z jednej strony nie jesteśmy jeszcze gotowi na roboty perfekcyjnie naśladujące nasz gatunek, ale też nie przemawia do nas typowa ekspresja maszyny. Już samo mruganie okazało się kluczowe do zmiany podejścia ludzi. Teraz chcemy pójść o krok naprzód i dzięki Affetto rozwinąć możliwości mimiki robotów, tak aby umiały wyrażać bardziej zniuansowane emocje, takie jak troska, irytacja czy różne rodzaje uśmiechów" - tłumaczył jeden z naukowców opiekujących się maszyną. Co ciekawe, lekko sarkastyczne jak dla nas uśmieszki Affetto to już postęp, jaki udało się zrobić dzięki przełożeniu prędkości zmiany ruchów nałożonej na mechaniczny szkielet androida sztucznej skóry na matematyczny model. Dzięki temu robot zmienia też mimikę odrobinę szybciej, niwelując nasze uczucie niepewności, kiedy go obserwujemy. Czy to jednak równie wzruszający uśmiech, co prawdziwego małego chłopca? Do tego, jak tłumaczą badacze, którzy pierwszy raz pokazali światu Affetto w 2011 roku (tak, wyglądał jeszcze bardziej przerażająco. Ciekawi? U dołu służymy pomocą), jeszcze daleka droga. A co wy sądzicie na ten temat?

Zagłosuj

Czy roboty powinny przypominać ludzi?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/źródło:Techcrunch

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także