Zamknij

Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu, zmarł w wieku 65 lat

Redakcja
16.10.2018 10:59
Paul Allen
fot. Miles Harris, CC BY-SA 3.0

Gdyby nie Paul Allen, nie byłoby Microsoftu, jaki znamy dziś – to on podobno wymyślił nazwę dla korporacji i zapewnił umowę z IBM na dostawę systemu operacyjnego dla komputerów PC, dzięki czemu przedsiębiorstwo z Redmond stało się światowym gigantem.

Paul Allen zmarł w wyniku powikłań związanych z chłoniakiem nieziarniczym. Miliarder nie miał dzieci, jedyną żyjącą krewną jest jego siostra.

Microsoft powstał w 1975 roku. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze Allenowi, który w 1980 roku negocjował zakup Quick and Dirty Operating System (QDOS), który następnie został przemianowany na DOS-a i zaoferowany IBM-owi jako system operacyjny dla powstających właśnie komputerów klasy PC.

Zobacz także

Paul Allen – miliarder, inwestor i filantrop

Paul Allen był zatrudniony w Microsofcie do 1982 roku – zrezygnował wtedy z aktywnej roli w przedsiębiorstwie z powodu ataku choroby nowotworowej. Pozostał jednak w zarządzie spółki do 2000 roku, a następnie pełnił rolę doradcy.

Miliarder dał się poznać jako wynalazca i filantrop – udało mu się uzyskać 43 patenty, inwestował także w przedsiębiorstwa kluczowe dla rozwoju ludzkości, na przykład Stratolaunch Systems (mające oferować wynoszenie towarów na orbitę przy starcie z lecącego samolotu), czy Allen Institutes for Artificial Intelligence, Brain Science and Cell Science (koncentrujące się na zagadnieniach sztucznej inteligencji i medycynie).

Współzałożyciel Microsoftu finansował także działanie SETI – dzięki niemu powstała grupa radioteleskopów Alien Telescope Array, służąca do nasłuchiwania sygnałów z kosmosu.

Majątek Paula Allena szacowany był na 20 mld dolarów.

Zagłosuj

Używałeś kiedyś DOS-a?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT