Zamknij

Planujesz zakup telewizora? 4 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Redakcja
29.11.2017 13:51
Planujesz zakup telewizora? 4 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę
fot. pixabay

Wielkość przekątnej ekranu to nie wszystko.

Bardzo często przy wyborze odpowiedniego telewizora ludzie przeliczają stosunek ceny do przekątnej ekranu. Jeśli każdy telewizor posiadałby takie same parametry to ten przelicznik byłby jak najbardziej słuszny - dostaniemy więcej tyle samego za więcej. Jednak nie wszystkie telewizory posiadają te same technologie, a więc postanowiliśmy stworzyć ten krótki tekst, by wyróżnić kilka parametrów, na jakie również powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze nowego telewizora.

Pobór energii elektrycznej

Przy wyborze ekranu warto zwrócić uwagę na technologię, z jakiej został wykonany panel. Nowoczesne ekrany IPS i OLED pobierają znacznie mniej energii, niż dostępne wcześniej standardowe ekrany LCD (do 10 razy mniej). Jeśli więc chcemy posiadać nowoczesny telewizor, który jednocześnie nie sprawi, że zbankrutujemy przez duży pobór prądu - sprawdźmy najpierw, ile wat energii pobiera.

Wsparcie dla nowych technologii - 4K i HDR

Kupowanie w tym momencie telewizora wspierającego jedynie rozdzielczości do Full HD (1080p) jest nieopłacalne, a na pewno nie jest przyszłościowe. By zapewnić pełne wsparcie dla technologii, które dopiero wkraczają na rynek, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada wsparcie dla rozdzielczości do 4K i HDR ( więcej o HDR dowiesz się tutaj).

Ponadto, jeśli jesteś graczem, warto dopytać się sprzedawcy, czy wybrany model telewizora wspiera HDR w trybie gry - część telewizorów nie obsługuje tego standardu przy trybie z mniejszym opóźnieniem, a więc nie będziemy mogli nacieszyć się lepszą jakością obrazu grając na PlayStation 4 czy Xboksie One.

Wielkość telewizora - wraz z ramkami!

Jeśli posiadasz ograniczoną ilość miejsca na telewizor, a chcesz maksymalnie ją wykorzystać, to przy wyborze swojego wymarzonego ekranu powinieneś zwrócić uwagę na faktyczną wielkość konstrukcji telewizora, a nie jedynie na wielkość matrycy. Niektóre modele telewizorów posiadają grube ramki, które mocno poszerzają go, zmniejszając tym samym miejsce na szafce lub ścianie, na której zostaną zamontowane.

Do tego warto zastanowić się nad odpowiednim transportem takiego sprzętu - o ile sam telewizor może z powodzeniem zmieści się do samochodu, tak już w opakowaniu ochronnym może być z tym problem - warto więc dopytać o wymiary pudełka.

Funkcje smart w TV

To, na jakich funkcjach Smart nam zależy, może być wyznacznikiem tego, od jakiej firmy wybierzemy nowy telewizor. Niektóre firmy posiadają dane usługi na wyłączność (np. dostęp do serwisów VoD), a z kolei inne mogą posiadać ograniczone lub niewygodne wsparcie dla funkcjonalności, na których naprawdę nam zależy.

Wygodny interfejs i przejrzystość opcji powinny być jednym z wyznaczników naszego testu przyszłego ekranu - jeśli jest taka możliwość, to warto przed zakupem poprosić sprzedawcę o możliwość przetestowania go.

Zagłosuj

Na co zwracasz największą uwagę podczas wyboru telewizora?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę technologiczną w naszym specjalnym Quizie:

QUIZ: Która z tych technologii jest starsza?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Która z tych technologii jest starsza?

QUIZ: Która z tych technologii jest starsza?
Co było pierwsze?

Co było pierwsze?