Zamknij

Płatność odciskiem palca już możliwa. Otrzymał ją pierwszy sklep

Redakcja
25.09.2017 09:57
Płatność odciskiem palca już możliwa. Otrzymał ją pierwszy sklep
fot. twitter @FingoPay

Dzięki systemowi płatności biometrycznych można zapłacić za zakupy poprzez przyłożenie palca do specjalnego czytnika.

Pierwszy czytnik tego typu, opracowany na zlecenie firmy Stahler przez Hitachi, zamontowano w supermakecie Costcutter, który znajduje się na terenie Brunel University w Londynie.

Studenci stali się więc pierwszymi "testerami" tego nowoczesnego rozwiązania, które do płatności nie wymaga kart czy nadajników zbliżeniowych. Jak więc działa ten nowoczesny system? W dużym skrócie urządzenie działa podobnie jak obecnie dostępne czytniki obsługujące płatności zbliżeniowe, jednak w tym wypadku, dzięki zaawansowanemu skanerowi, dokonywany jest dokładny pomiar biometryczny zbliżanego palca, gdzie najważniejsze są przede wszystkim nasze linie papilarne. System po odczytaniu odciska palca łączy się z zaszyfrowanym systemem zawierającym informacje na temat konta klienta i pobiera z rachunku bankowego odpowiednią ilość środków.

Ten nowoczesny system ma działać równie szybko jak obecnie dostępne rozwiązania na rynku. Producent informuje, że sama czynność płatności palcem ma trwać około 3 sekund, a nieocenione ułatwienie w postaci braku konieczności zbliżania do terminala karty lub smartfona, a także zniesione wymagania potwierdzenia transakcji kodem PIN bądź innym hasłem lub podpisem, będzie stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla obecnie stosowanych technologii.

Aktualnie z płatności odciskiem palca korzysta kilkudziesięciu studentów Brunel University, lecz według szacunków Stahler do końca listopada liczba użytkowników wzrośnie do 3 tysięcy. Czy nowa metoda autoryzacji płatności się przyjmie? Mamy nadzieję, że podobnie jak w przypadku innych technologii bankowych otrzymamy ją jako jedno z pierwszych państw, dzięki czemu przekonamy się o sprawności nowego systemu już niedługo.

Zagłosuj

Chciałbyś korzystać z systemu płatności odciskiem palca?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM

Czy wiesz, do czego służą wszystkie porty w komputerze? Sprawdź swoją wiedzę technologiczną w naszym Quizie:

QUIZ: Do czego służą te porty w komputerze?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Do czego służą te porty w komputerze?

QUIZ: Do czego służą te porty w komputerze?
Do czego służy ten port?

Do czego służy ten port?