Zamknij

Polacy stworzyli konkurenta dla Amazon Echo i Google Home

Redakcja
25.08.2017 11:36
Polacy stworzyli konkurenta dla Amazon Echo i Google Home
fot. materiały prasowe

Polski inteligentny głośnik potrafi coś, z czym nie radzą sobie konstrukcje Google, Apple i Amazon – można nim sterować wydając komendy w naszym rodzimym języku.

Prace nad głośnikiem AI-Speaker rozpoczęły się w maju 2016 roku – początkowo miało to być urządzenie umożliwiającej głosowe sterowanie radiem. Z biegiem czasu rósł jednak apetyt konstruktorów na stworzenie czegoś znacznie ambitniejszego.

W rezultacie powstał prototyp inteligentnego głośnika, który zdecydowanie wyróżnia się od konkurencji. Po pierwsze, można się do niego zwracać po polsku, po drugie zaś – w przeciwieństwie do Google Home czy Amazon Echo, AI-Speaker nie nasłuchuje non stop prowadzonych przy nim rozmów czekając na wypowiedzenie uruchamiającego go słowa kluczowego. Głośnik aktywowany jest pilotem lub poprzez aplikację na smartfon lub komputer.

- Obudowa wykonana jest z jednego kawałka litego drewna świerkowego, oryginalny projekt połączenia elementów pozwala na używanie głośnika w dwóch wariantach: jako soundbar (połączone elementy) lub jako monitory (rozłączone elementy) – zachwalają swoje dzieło konstruktorzy.

AI-Speaker potrafi między innymi uruchamiać wskazane stacje radiowe (można wybierać spośród 14 000 rozgłośni), a jego obsługa jest dosłownie dziecinnie prosta.

Polski inteligentny głośnik może także odtwarzać audiobooki, odgrywać muzykę z serwisów streamingowych oraz pokazywać filmy po podłączeniu do telewizora. W przyszłości AI-Speaker będzie mógł na przykład kontrolować inne domowe urządzenia lub służyć jako nauczyciel języków obcych. Zastosowań znajdzie się bardzo wiele – zarówno zastosowany sprzęt, jak i oprogramowanie jest dostępne na licencji Open Source, każdy będzie więc mógł stworzyć dla polskiego głośnika nowe funkcje.

Premiera AI-Speaker ma się odbyć w listopadzie 2017 roku – wtedy rozpocznie się na Kickstarterze zbiórka funduszy na uruchomienie produkcji. Przewidywana cena polskiego inteligentnego głośnika ma wynosić około 200 zł za moduł - jednostka sterująca i poszczególne głośniki będą sprzedawane oddzielnie.

Sprzęt jest z założenia bardzo prosty w obsłudze i do działania nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń (telefonów, tabletów czy komputerów). Dlatego korzystać z niego może każdy, także osoby starsze lub mające problemy z obsługą dotykowych urządzeń (niewidomi czy niedowidzący). Chcielibyśmy, żeby docelowym kupującym była młoda osoba, która kupuje sprzęt dla siebie i dla rodziców a następnie (online przez głośnik) współdzieli z nimi treści audio (radia, podcasty, muzykę, audiobooki) - tłumaczy przeznaczenie głośnika AI-Speaker Celina Raczkowska, członek zespołu tworzącego urządzenie.

Zagłosuj

Przydałby się Wam taki inteligentny głośnik?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT