Zamknij

Policjanci w Dubaju już niedługo będą korzystać z latających motocykli

Redakcja
09.11.2018 19:13
Policjanci w Dubaju już niedługo będą korzystać z latających motocykli
fot. YouTube

Policja w Dubaju zaprezentowała nowy model latającego motocyklu. Zaledwie rok po światowej premierze eVTOL ma zostać wdrożony do służb do 2020 roku. Tak wygląda przyszłość!

Latające motocykle policyjne w Dubaju

Dzięki podpisanej w 2017 roku umowie między policją w Dubaju a kalifornijskim startupem Hoversurf już w 2020 roku miasto przyszłości wzbogaci się o kolejną innowacyjną technologię. Obecnie policjanci otrzymali już od producenta pierwszą partię niezwykłych pojazdów: S3 2019 Hoverbike. Funkcjonariusze odbyli już nawet pierwsze lekcje jazdy na motocyklu!

Zobacz także

Zobacz także

Jak działa latający motocykl?

Latające motocykle mają pomóc policjantom docierać w trudno dostępne miejsca. Podczas nagłych wypadków taka technologia może pomóc ocalić wiele żyć, dlatego służby specjalne wiążą z nią duże nadzieje. "Obecnie już zespoły dwóch jednostek trenują, jak korzystać z latających motocykli. Z czasem kolejni funkcjonariusze wezmą udział w szkoleniu" - tłumaczył Khalid Nasser Alrazooqi, komendant dubajskiej policji. Funkcjonariusze mają na razie ekskluzywną możliwość zamówienia tylu modeli maszyny, ile będzie im potrzebne. Przedstawiciele startupu podkreślają, że są gotowi wyprodukować nawet 30 lub 40 kolejnych pojazdów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie oznacza to jednak, że latający motocykl nie może być wasz. Nie jest to jednak tania technologia - jeden pojazd to obecnie koszt około 150 tys. dolarów. Jeśli mieszkacie w Stanach Zjednoczonych, nie będziecie nawet potrzebować licencji pilota, aby móc korzystać z maszyny! Na terenie USA pojazd spełnił wytyczne Federalnej Administracji Lotniczej pod tym względem.

Zobacz także

Zobacz także

Policjanci zaczną na stałe korzystać z latających motocykli w 2020 roku

Do tego momentu mają nadzieję na rozwiązanie podstawowego mankamentu nowej technologii. Jest nim czas lotów, ograniczony przez obecną wydajność baterii. Jednak zarówno Hoversurf, jak i same służby liczą na dalsze postępy w zakresie gęstości energii baterii oraz wprowadzenia nowych materiałów, takich jak grafen, co znacznie wydłuży czas działania maszyny. Startup opracował już nawet nowy system wentylatorów kanałowych, które sprawi nie tylko to, że motocykl stanie się cichszy, ale także bezpieczniejszy i bardziej wydajny. Nowość ma trafić już do kolejnej wersji modelu. W ciągu 5 miesięcy ma również pojawić się kolejna wersja latającego motocykla, wyposażona w dwa miejsca dla pasażera. Do regularnej sprzedaży kolejny model ma trafić już w 2020 roku. Projekt Hoversurf to jeden ze 100 innych zgłoszonych już pomysłów latających pojazdów. "To bardzo ekscytujący czas dla pionierów nowych technologii w przemyśle lotniczym. Istnieje wiele możliwych konfiguracji nowych urządzeń - ludzie unoszący się w powietrzu dzięki zewnętrznym wirnikom, pojazdy wyposażone w wentylatory kanałowe, modele ze skrzydłami i bez, lub skrzydełka czy wirniki przechylne. Nikt nie jest w stanie obecnie przewidzieć, kto odniesie sukces i dzięki jakiej maszynie" - komentował Tim Robinson, redaktor naczelny "Aerospace Magazine".

RadioZET.pl/źródło:CNN/AG

Zobacz także