Zamknij

Poradnik dla HGW — jak korzystać z telefonu za granicą?

Redakcja
08.02.2018 11:43
Poradnik dla HGW — jak korzystać z telefonu za granicą?
fot. pexels

W lipcu zeszłego roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nabiła na rachunek telefoniczny kwotę niemalże 50 tysięcy złotych. Blisko całość tego wydatku stanowiła opłata za transmisję danych w roamingu — wyjaśniamy, jak uniknąć podobnego rachunku za usługi telekomunikacyjne.

Dokładnie 49 981 złotych i 43 grosze wynosiła lipcowa faktura prezydent Warszawy. Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, w odpowiedzi dla TVN Warszawa wyjaśnia poniesione koszty:

Około 99 procent kwoty rachunku stanowi opłata za transmisję danych. To odpowiada transmisji około 1,5 gigabajtów danych, głównie wynikające z użytkowania skrzynki e-mail, platformy służącej do przeglądu mediów (w tym RTV) oraz korzystania z mediów społecznościowych. Pozostała część kosztu to połączenia głosowe”.

Rzecznik ratusza w styczniu informował o służbowym wyjeździe prezydent Warszawy do Nowego Jorku, który ma odbyć się w trakcie szkolnych wakacji. Jak sprawdził portal tvnwarszawa.tvn24.pl, opłata za transfer danych w roamingu z Nowego Jorku kosztuje 1,50 zł za każde 50 kilobajtów. Przy takiej stawce pobranie 1,5 GB danych daje około 46 tysięcy łącznej kwoty za transfer. Można było jednak uniknąć takich kosztów.

Dokupienie pakietu transferu danych w roamingu

Z takiej usługi można często skorzystać nie tylko podczas podróży do Nowego Jorku, ale i innych zagranicznych miast lub miejscowości. Dostępność i ceny takich pakietów są różne w zależności od operatora komórkowego i miejsca, w które się wybieramy.

pakiety_plus
fot. Plus

Przykładowo w sieci Plus można dokupić „Pakiet Euroatlantycki”. W zależności od rodzaju wykupionego pakietu przyznana nam zostanie różna wartość transferu danych. Pakiet przyznający 100 MB transferu to koszt 9 złotych, 400 MB — 19 zł, a 1 GB — 39 złotych. Szybko możemy zatem policzyć, że zamiast 49 tysięcy złotych na transfer 1,5 GB w Nowym Jorku można wydać zaledwie 77 zł.

Zakup osobnego, lokalnego startera sieci komórkowej

Istnieje również alternatywna metoda na uniknięcie dużej opłaty za transfer danych za granicą. Dzięki kupieniu lokalnego startera sieci komórkowej możemy zaopatrzyć się w całkiem atrakcyjny cenowo pakiet danych. Starter sieci lokalnej sieci komórkowej i dokupienie do niego transferu danych nie powinien nas kosztować więcej niż 100 złotych.

Jeśli przeszkadza nam konieczność zmiany karty SIM w urządzeniu, zawsze możemy zabrać ze sobą starszy smartfon, tablet lub drobny router LTE na USB, które to urządzenia wykorzystamy do łączenia się z internetem.

Zagłosuj

Korzystałeś już z usługi dodatkowego pakietu danych w roamingu?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/tvnwarszawa.tvn24.pl/AM