Zamknij

Powstanie pierwsza sieć 5G w Europie. Co musicie wiedzieć o nowej technologii?

Redakcja
14.11.2018 12:56
Powstanie pierwsza sieć 5G w Europie. Co musicie wiedzieć o nowej technologii?
fot. YouTube

Jeszcze w 2018 roku firma Telia, Ericsson i Intel chcą umożliwić mieszkańcom Sztokholmu i Tallinu korzystanie z pierwszej w Europie sieci 5G działającej w czasie rzeczywistym. Takiej prędkości jeszcze nie było! Czeka nas rewolucja internetu? Odbyły się już pierwsze testy nowej technologii. Kiedy sieć komórkowa nowej generacji pojawi się w Polsce?

Pierwsza sieć 5G w Europie

Demonstracja możliwości pierwszej w Europie sieci 5G działającej w czasie rzeczywistym odbyła się podczas Szczytu Cyfrowego Unii Europejskiej w Tallinie. Utworzone specjalnie do testów nowej technologii środowisko (Talink) powstało w porcie, aby móc sprawdzić, o ile szybsza może być nowa sieć przy jednoczesnym podniesieniu jakości połączenia danych. Próby przeszły pomyślnie, podobnie jak pokaz zdalnego sterowania maszynami takimi jak koparka przemysłowa za pomocą wirtualnej rzeczywistości obsługiwanej przez sieć 5G. Nowe rozwiązanie znacząco poprawi bezpieczeństwo środowiska pracy operatorów tego typu maszyn. Nowa prędkość jest rzeczywiście imponująca – według ekspertów filmy będziemy mogli pobierać w trakcie zaledwie...kilku sekund. Sieć 5G jest od 10 do nawet 100 razy szybsza od 4G.

Zobacz także

Zobacz także

Sieć 5G w Europie jeszcze w 2018 roku

Sieć 5G to konieczność przy obecnym tempie rozwoju cywilizacyjnego. Ma zrewolucjonizować świat urządzeń IoT (Internet of Things;Internet Rzeczy), a także pomóc rozwinąć takie technologie, jak np. autonomiczne samochody.

IoT
fot. YouTube

O korzyściach płynących z tak znacznego przyśpieszenia internetu mają jeszcze w 2018 roku przekonać się mieszkańcy Sztokholmu oraz Tallina. Obecnie trzy firmy technologiczne, Intel, Ericsson oraz Telia, pracują nad wdrożeniem pierwszych pilotażowych usług dla przedsiębiorstw oraz konsumentów, opartych na sieci 5G. 

Zobacz także

Zobacz także

Sztokholm i Tallin – to tu pojawi się po raz pierwszy w Europie sieć 5G

„Sieć 5G to nowy rozdział w historii cyfryzacji. Chcemy bliżej przyjrzeć się wpływowi, jaki będzie mieć na społeczeństwo, zarówno w kontekście edukacji, jak i tego, jak myślimy i korzystamy z internetu. Niesamowita prędkość przesyłania danych, redukcja opóźnień oraz olbrzymia przepustowość, nawet w przypadku urządzeń mobilnych – to przyniesie ze sobą nowa technologia” – tłumaczyła przedstawicielka firmy Telia, Gabriela Styf Sjoeman. Współpraca gigantów technologicznych ma na celu zbadanie nie tylko komercyjnego potencjału nowego projektu (szacuje się, że wartość rynku operatorów telekomunikacyjnych do 2026 roku będzie wynosić nawet 582 miliardy dolarów), ale też potencjalnych problemów, jakie trzeba będzie pokonać, aby zapewnić dostęp do rewolucyjnie szybkiej sieci wszystkim mieszkańcom Europy w przyszłości. Jednym z takich problemów jest konieczność znacznego rozbudowania sieci masztów – sieć 5G to nowe pasma częstotliwości, a także szersze pasma widmowe na kanał częstotliwości. W praktyce oznacza to tyle, że zakłócenia występują w przypadku napotykanych na drodze sygnału zabudowań, a nawet...deszczu. Rozwiązaniem problemu byłaby budowa systemu małych anten przekazujących sobie sygnał wokół budynków.

5g2
fot. YouTube

Zobacz także

Zobacz także

Kiedy sieć 5G pojawi się w Polsce?

Na to pytanie znamy już nawet odpowiedź! Minister cyfryzacji Marek Zagórski w ostatnich dniach ogłosił chęć wdrożenia sieci 5G w Polsce do 2022 roku. Na początek miałaby pojawić się w 20 miastach, jednak polityk podkreślał, że na tym państwo nie chciałoby poprzestać. Aby jednak nowa technologia miała szansę zostać wprowadzona do naszego kraju, najpierw trzeba zmienić ustalone jeszcze w 1980 roku normy promieniowania elektromagnetycznego. Obecnie należą one do jednych z najniższych w Europie – jeśli wymagane częstotliwości wciąż będą pozostawać niedostępne, dalszy rozwój sieci 5G w Polsce pozostanie jedynie odległą wizją. 

RadioZET.pl/źródło:TVN24Bis;Spider'sWeb;BBCClick;Telepolis.pl/AG

Zobacz także