Zamknij

Roman Abramowicz właśnie znowu się wzbogacił. Transakcja warta 900 milionów dolarów!

Redakcja
05.08.2018 23:17
Roman Abramowicz właśnie znowu się wzbogacił. Transakcja warta 900 milionów dolarów!
fot. Facebook

Rosyjski oligarcha sprzedał swoje gigantyczne złoża złota i miedzi za rekordową cenę. Jaki wpływ transakcja będzie mieć na wciąż spadającą cenę złota?

Roman Abramowicz sprzedał złoża złota i miedzi

Rekordowa transakcja opiewa na 900 milionów dolarów i będzie miała nie tylko finansowe konsekwencje. Astronomiczna suma na pewno wpłynęła na decyzję rosyjskiego oligarchy, Romana Amramowicza, który sprzedał swoje gigantyczne złoża złota i miedzi koncernowi KAZ Minerals z Kazachstanu. Złoża znajdują się na Czukotce. 

Zobacz także

Zobacz także

Złoża kupiło KAZ Minerals

Nabywca kupił tym samym prawa do złoża Bamskij na Półwyspie Czukockim - to największe nietknięte złoża metali szlachetnych na świecie. Złoże Bamskij zawiera średnio 9,5 miliona ton miedzi a także aż 16,5 milionów uncji złota. Bamskij znajdowało się w rękach Abramowicza od 2008 roku, kiedy pełnił jeszcze obowiązki gubernatora Czukotki. Koncern nową kopalnię na terenie kupionym od prezesa angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea uruchomi jednak dopiero w 2026 roku. Szacowana łączna wartość inwestycji koncernu w Bamskij ma wynieść około 5,5 miliarda dolarów. Najwyższe wydobycie kopalnia ma zapewnić docelowo po dekadzie.

Zobacz także

Czy sprzedaż złoża Bamskij wpłynie na cenę złota?

Zmiana właściciela złóż budzi obawy przed buntem w jednej z chilijskich kopalni miedzi. Przyczyną jest utrzymujący się od 4 miesięcy spadek wartości złota, która obecnie wynosi 1214 dolarów za uncję. To spadek aż o 142 dolary w stosunku do ceny z połowy kwietnia, dlatego eksperci niepokoją się nową tendencją. Na również ulegające wahaniom ceny miedzi może także w najbliższym czasie mieć wpływ przewidywany bunt w jednej z większych kopalni w Chile. Niestabilna sytuacja rynkowa ma także związek z popytem na te metale szlachetne. Eksperci spodziewają się dalszych spadek cen miedzi, jeśli Donald Trump utrzyma swoją chęć wprowadzenia 25% cła na produkty importowane z Chin o wartości większej niż 200 milionów dolarów.

RadioZET.pl/źródło:Gazeta.plNext/AG

Zobacz także