Zamknij

Samsung odcina modele smartfonów z 2015 roku od aktualizacji bezpieczeństwa

Redakcja
06.09.2018 16:20
Samsung odcina modele smartfonów z 2015 roku od aktualizacji bezpieczeństwa
fot. Shutterstock

Eksperci komentują decyzję jako nieekologiczną i nieuczciwą wobec konsumentów. Pozostali producenci aktualizują i sprzedają nawet starsze modele. 

Samsung ogłasza koniec wsparcia dla modeli z 2015 roku

Zaskakująca decyzja spotkała się już z ostrą krytyką ekspertów. W aktualnym spisie modeli, które mogą liczyć na dalsze aktualizacje bezpieczeństwa zabrakło dwóch modeli: Samsung Galaxy S6 Edge+ oraz Galaxy Note 5.

Zobacz także

Oba urządzenia miały swoją premierę na jesieni 2015 roku, mają więc zaledwie...3 lata. To jednak i tak długo, jeśli porównać to z innymi producentami telefonów wyposażonych w system Android. Wielu z nich przestaje aktualizować swoje urządzenia po zaledwie roku. 

Zobacz także

Zobacz także

Dlaczego aktualizacje Androida są takim problemem?

Jak zauważa Mateusz Nowak ze Spider's Web, Apple wypada na tym tle naprawdę dobrze. Producent aktualizuje i sprzedaje nawet i starsze modele. Najnowszą aktualizację systemu iOS 12 kierują nie tylko do właścicieli najnowszych modeli, a wręcz przeciwnie. Nowa wersja systemu ma właśnie usprawnić pracę starszych modeli, takich jak np. iPhone 6, wyprodukowany w 2014 roku, czy iPhone 5s z 2013 roku.

Zobacz także

A jednak aktualizacje iOS-a są o wiele prostsze do wprowadzenia. W przypadku Androida powstaje ich zwyczajnie wiele, a każda musi zostać dopasowana przez konkretnego producenta telefonów do urządzenia ich marki. Oprogramowanie musi być z nim zgodne, co nierzadko wymusza na producentach np. konieczność inwestycji w zupełnie nowe typy procesorów mobilnych. 

Zobacz także

Zanim producent upewni się, że wyniki wszystkich testów wewnętrznych są zadowalające, a także zdobędą wszystkie wymagane certyfikaty, mijają kolejne miesiące. W związku z tym niektóre marki zwyczajnie rezygnują z całego, kosztownego i czasochłonnego procesu. A jednak w dobie kurczących się zasobów naturalnych naszej planety oraz problemów ze składowaniem wciąż rosnących ilości elektrośmieci takie podejście producenta trudno nazwać inaczej jak lekkomyślnym. Odcięcie dostępu do aktualizacji bezpieczeństwa dla wielu użytkowników starszych modeli oznacza konieczność rozważenia wymiany smartfona na nowy.

RadioZET.pl/źródło:Spider'sWeb/AG

Zobacz także