Zamknij

Setki fałszywych sklepów nabiera klientów na towar, który nie istnieje

Redakcja
08.02.2018 15:56
Setki fałszywych sklepów nabiera klientów na towar, który nie istnieje
fot. pexels

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy odnotowano aż 118 tego typu fałszywych działalności wyciągających setki tysięcy złotych od klientów.

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa prowadzone przez NASK w zaledwie 60 dni odnalazło 118 przypadków prowadzenia stron z fałszywymi sklepami internetowymi.

Schemat prowadzenia takich stron jest zawsze taki sam — na uruchamianych przez nich wizualnie atrakcyjnych stronach internetowych pojawiają się fałszywe opinie rzekomych kupujących polecających towar, a kupione pozytywne komentarze na temat sklepu trafiają do internetu. Następnie klienci zwabieni pozytywnymi opiniami lub cenami dużo niższymi od tych w sieci dokonują zakupu w sklepie.

Klienci zaskoczeni brakiem dostawy po kilku dniach kontaktują się ze sklepem, który informuje o opóźnieniach w dostawie sięgających nawet do dwóch tygodni. Po tym okresie jednak sklep znika z sieci, a razem z nim wszelkie środki, jakie klienci przelali na konto sklepu za kupiony towar.

Policji bardzo trudno dojść do faktycznych sprawców — konto, na które klienci wpłacają środki, często należy do tzw. słupa, czyli osoby, która nawet nie wie, że jest wykorzystywana do takiej działalności.

Dokonując zakupów w sieci, warto mieć się na baczności, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej kupić produkt czy usługę u zaufanego sprzedawcy internetowego.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się trafić na podejrzany sklep w sieci?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM