Zamknij

Shadow of the Colossus: czy warto zagrać w odnowiony tytuł z 2005 roku? [RECENZJA]

Redakcja
09.02.2018 15:48
Shadow of the Colossus: czy warto zagrać w odnowiony tytuł z 2005 roku? [RECENZJA]
fot. Sony Interactive Entertainment

Czy gra z 2005 roku wciąż dotrzymuje kroku nowym produkcjom? Zapraszamy do recenzji gry Shadow of the Colossus w wersji na Playstation 4.

Zagłosuj

Grałeś w oryginalną wersję Shadow of the Colossus na Playstation 2?

Liczba głosów:

W Shadow of the Colossus główny bohater, by przywrócić do życia swoją zmarłą ukochaną, musi wyruszyć na pełną wyzwań podróż. To właśnie podczas niej przyjdzie mu walczyć z ogromnymi kolosami, które są rdzeniem rozgrywki tego tytułu. Gracz podróżuje od jednego przeciwnika do następnego, podziwiając przy okazji rozległe i przepiękne widoki pokazujące w akcji naturę wykreowanego świata. 

Grę można by okrzyknąć mianem najlepszego remake'a w historii. Ogrom prac, jakie włożyło w ten tytuł studio BluePoint Games, jest niesamowity. Dlaczego produkcja jest określana mianem „remake'a”, a nie „remastera”? Jej powstanie wymagało stworzenia wszystkiego od nowa. Twórcy wzorowali się na wszelkich elementach rozgrywki (sterowanie na szczęście postanowiono nieco odświeżyć, żeby gra dotrzymywała kroku obecnym standardom), elementach wizualnych pierwowzoru i stworzyli idealną unowocześnioną wersję tej klasycznej dla fanów Playstation produkcji, która pierwotnie ukazała się na Playstation 2. 

Oprawa audiowizualna robi piorunujące wrażenie — widać, że przy tym aspekcie studio spędziło naprawdę sporo czasu. Produkcja nie tylko odświeża to, co niektórzy mogą pamiętać z 2005 roku, lecz również wyprzedza niektóre gry wydawane obecnie. To na pewno jedna z piękniejszych gier tego roku. 

Patrząc na tytuł w szerszej perspektywie, ma się wrażenie, że gra jest nieco kameralna. Za „poziomy” można uznać pojedyncze starcia z olbrzymimi przeciwnikami, których trzeba poznać, by móc ich zwalczyć. Ich różny styl walki, zachowania, a przede wszystkim budowa ciała, sprawiają, że każda walka z innym kolosem jest unikalna i sprawia wiele frajdy. W połączeniu z całą mechaniką rozwoju bohatera można jednak dostrzec pomysł na zwięzłą rozgrywkę, a brak zbyt dużej ilości rozpraszaczy (jakie stosuje się w nowoczesnych produkcjach, by sztucznie zatrzymać graczy na dłużej), wychodzą tej produkcji na plus. Umożliwia to grze zwięzłe opowiedzenie historii i pokazanie niesamowitej podróży bohatera.

Można by pomyśleć, że tytuł sprzed dwóch generacji sprzętowych obecnie nie byłby w stanie dotrzeć do graczy. Ja nie miałem jednak możliwości sprawdzenia w akcji pierwowzoru, a przy odnowionej wersji gry bawiłem się świetnie. Unikalna rozgrywka wciąż sprawia wrażenie świeżej z uwagi na brak podobnych produkcji na rynku i zdecydowanie godna jest polecenia fanom gier przygodowych.

Grę do recenzji udostępnił wydawca - Sony Interactive Entertainment.

Zagłosuj

Uważasz, że powinno tworzyć się takie odświeżone wersje większej ilości gier?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM