Zamknij

Sony RX0 - ta miniaturowa kamera może zmienić rynek

Redakcja
01.09.2017 15:15
Sony RX0 - ta miniaturowa kamera może zmienić rynek
fot. Sony

GoPro i inne firmy produkujące kamerki sportowe powinny brać przykład z nowego produktu Sony.

Sony RX0 to kamera sportowa, lecz firma wolałaby, żebyśmy traktowali ją jako miniaturowy aparat kompaktowy.

Na pierwszy rzut oka elementem wyróżniającym nowy produkt od Sony jest jego niesamowita obudowa. Kamera została wyposażona we wzmacnianą konstrukcję, a do tego szereg zabezpieczeń, które pozwalają jej przetrwać najcięższe warunki - kamera przetrwa do 10 metrów pod wodą, wytrzyma upadek z 2 metrów i nacisk 200 kg.

Co kryje się wewnątrz tej całkiem enigmatycznie wyglądającej konstrukcji? To jeden z najlepszych sensorów na rynku typu - 1-calowy Exmor RS, który posiada rozdzielczość 15,3 Mpix. Dzięki zamontowanemu obiektywowi ZEISS Tessar T* o ogniskowej 24 mm kamera wykona ostre zdjęcia o dobrze odwzorowanych kolorach przy dużym kadrze.

Kamera nagrywa w rozdzielczości 4K (3840 na 2160 pikseli), jak również pozwala na wykonywanie seryjnie zdjęć z prędkością 16 kl./s. Profesjonaliści będą mogli wykorzystać wbudowane wyjście HDMI na przechwytywanie obrazu w najwyższej jakości za pomocą zewnętrznych urządzeń.

Ciekawostką jest możliwość nagrywania filmów w tempie 1000 kl./s, co pozwoli na tworzenie niesamowitych efektów specjalnych przy niektórych ujęciach.

Specjalne oprogramowanie kamery Sony RX0 pozwoli na jej parowanie z kolejnymi egzemplarzami - obecnie można połączyć do 5 tych kamer, by nagrywać film z różnych perspektyw, lub łączyć nagranie by miało jeszcze większe pole widzenia. Na początku przyszłego roku Sony jednak wypuści aktualizację, która zniesie ten limit, a kamerami o tak dużych parametrach będzie mogła zainteresować się branża nagrywająca filmy VR.

Kamera trafi na rynek w październiku tego roku, a jej cena ma wynosić 700 euro (ok. 3000 złotych) - jak na urządzenie o takich parametrach to bardzo rozsądna cena. Możliwość rozszerzania urządzenia o dodatkowe moduły zwiększy jej popularność wśród profesjonalistów, natomiast jej możliwości i stosunkowo niska cena zainteresuje amatorów, vlogerów i sportowców.

RadioZet.pl/AM

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?
Do jakiej firmy należy ten gadżet?

Do jakiej firmy należy ten gadżet?