Zamknij

Spotify już wkrótce pozwoli blokować artystów. Tłumaczymy, do czego służy nowa funkcja

Redakcja
22.01.2019 19:25
Spotify już wkrótce pozwoli blokować artystów. Tłumaczymy, do czego służy nowa funkcja
fot. Shutterstock

Spotify planuje wprowadzenie nowej opcji, dzięki której wasza muzyczna selekcja stanie się jedynie precyzyjniejsza. Lubicie "trenować" algorytmy aplikacji tak, aby podsuwała wam nowe utwory, idealnie pasujące do waszego gustu muzycznego? Teraz to zadanie stanie się prostsze. To również metoda na świadomy bojkot tych artystów, którzy jak R. Kelly przekraczają dopuszczalne granice. Dla takich osób nie ma miejsca na scenie!

Spotify pozwoli wyciszać wybranych artystów

Ostatnio w mediach jest dosyć głośno o skandalu związanym z premierą dokumentu, ujawniającego obrzydliwe zachowania, jakich miał dopuszczać się wobec kobiet muzyk R. Kelly, znany szerszej publiczności chociażby z dawnego hitu "I Believe I Can Fly" z popularnego filmu "Kosmiczny Mecz". Dla takich postaci nie powinno być miejsca na scenie, co przyznała chociażby Lady Gaga, która już usunęła z sieci utwór nagrany wspólnie z Kellym a także przeprosiła za zaistniałą sytuację. Jak słuchacze mogą z kolei reagować na podobne przypadki? Jedną z metod wyrażenia swojego zdania jest stanowczy bojkot, który już niedługo ułatwi nowa, wdrażana właśnie funkcja Spotify. Nowość ma w niedługim czasie pojawić się w wersji aplikacji przeznaczonej na iOS (właściciele iPhone'ów ponownie mogą triumfować), na razie pierwsze testy nowej opcji powierzono m.in. redakcji prestiżowego serwisu technologicznego The Verge.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

shutterstock_1054927778
fot. Shutterstock

Nowość w Spotify: zablokuj artystów, których nie chcesz słuchać

Nowa funkcja, o roboczej nazwie "don’t play this artist" ma pozwolić na ułożenie prywatnej "czarnej listy" tych muzyków, których utworów nie chcemy znajdywać w podpowiedziach podsuwanych nam przez algorytmy aplikacji. Nie chodzi tylko o światopoglądowe kwestie i wyścig o popularność w przemyśle muzycznym, ale także sposób, w jaki "trenujemy" sztuczną inteligencję Spotify, aby była w stanie jeszcze precyzyjniej trafiać w nasze muzyczne gusta. Jako, że ta uczy się naszych wyborów z każdym kolejnym, zablokowanie możliwości, które i tak z góry wykluczamy tylko ułatwi zadanie pełnego rozpoznania naszych indywidualnych preferencji. Zablokowanie danego wykonawcy będzie skutkowało tym, że jego utwory nie będą wyświetlać się także w przeglądanych przez nas playlistach, zestawieniach ani nawet stacjach radiowych Spotify. Dotyczy to nie tylko piosenek dodanych przez konkretnego artystę ale także tych, przy których powstawaniu współpracował. To co, macie już pomysły, kogo byście wyciszyli w pierwszej kolejności?

RadioZET.pl/źródło:TheVerge/AG