Zamknij

Statystyka oparta na kłamstwie? Wstrząsający raport odkrywa prawdę

Redakcja
29.11.2018 17:02
Statystyka oparta na kłamstwie? Wstrząsający raport odkrywa prawdę
fot. Shutterstock

Nowy raport odsłania mroczne kulisy świata nauki. Aż jeden na czterech statystyków przyznaje, że zostali poproszeni przez prowadzących badania naukowców o zawyżenie lub zaniżenie statystycznych wyników w celu dopasowania ich do postawionej tezy. Czy to, co wiemy o współczesnej medycynie, jest oparte na kłamstwie? Wstrząsający raport wiele wyjaśnia.

Czy naukowcy nas okłamują?

Niektórzy niestety bardziej od prawdy i naukowego postępu cenią sobie wysokość grantów na kolejne badania i prestiż, jaki zdobywa się udowadniając swoją tezę. A często aby tego dokonać trzeba najpierw znaleźć wystarczające dowody. Liczby nie kłamią? Zależy, czy aby na pewno zostały nam zaprezentowane te prawdziwe...Wstrząsający raport branżowego czasopisma Annals of Internal Medicine odsłonił nieuczciwe praktyki badaczy, proszących statystyków o zaniżanie lub zawyżanie wyników badań w taki sposób, aby pasowały one do danego projektu, potwierdzając jego skuteczność i rację bytu. Manipulacja danymi okazuje się być w wielu ośrodkach badawczych wręcz na porządku dziennym.

statisticslies1541066082609
fot. Annals of Internal Medicine

Autorzy raportu konsultowali go łącznie z 522 biostatykami, z czego na ich pytania zdecydowało się odpowiedzieć 390 z nich. Powyższa tabelka porządkuje nie do końca niewinne, a w pewnych przypadkach wręcz nieuczciwe prośby naukowców z jakimi spotykają się biostatycy na co dzień. Nasz hit? "Usuń lub zmień uzyskane statystyczne wyniki badań, aby poprzeć stawianą w programie tezę" - na szczęście nie zdarza się to zbyt często. Niestety, nie można już tego powiedzieć o prośbach typu "pomiń uzyskane statystyczne wyniki badań, ponieważ nie spełniły naszych oczekiwań". Niby zdecydowanie bardziej niewinne, a jednak.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Czy statystyka kłamie?

Około 3% ankietowanych zostało wprost poproszonych o sfałszowanie wyników badań. Oznacza to, że nawet dokładnie sprawdzając źródła a także czytając oryginalne publikacje naukowe w branżowych periodykach wciąż możecie być okłamywani. Manipulacja danymi dotyczącymi najnowszych programów badawczych np. z zakresu medycyny może nie tylko wprowadzać społeczeństwo w błąd ale nawet prowadzić do wyrobienia sobie nieprawidłowych nawyków. Czytając doniesienia na temat zdrowia staracie się wcielić proponowane rozwiązania w życie w trosce o siebie i najbliższych? Odpowiedzialność naukowców wykracza daleko poza wyścig po pieniądze i sławę, ale jak widać nie wszyscy są tego samego zdania. Trochę to smutne...

Pełną treść raportu znajdziecie na stronie  Annals of Internal Medicine.

RadioZET.pl/źródło:TechnologyNetworks;AmericanCouncilOnScienceAndHealth/AG

Zobacz także

Zobacz także