Zamknij

Stworzyli kopię zapasową Puszczy Białowieskiej w Minecrafcie

Redakcja
04.07.2017 13:58
Stworzyli kopię zapasową Puszczy Białowieskiej w Minecrafcie
fot. kadr z wideo

Zasadzili 7 milionów wirtualnych drzew na obszarze 700 kilometrów kwadratowych - łącznie zajęło to 18 GB danych. Dzięki projektowi Ostatnie drzewo Puszcza Białowieska trafiła do Minecrafta.

Prace nad cyfrowym backupem puszczy zajęły łącznie 3 miesiące. Twórcy mapy - GeoBoxers oraz Maciej Twardowski i Wojciech Kowalik z agencji Ogilvy & Mather  - używali map topograficznych, aby zapewnić wierność odtworzenia dziewiczych lasów nizinnych (jedynych takich zachowanych w Europie) w skali 1:1.

Nie oznacza to co prawda, że oddano wiernie położenie każdego drzewa - starano się za to, żeby zgadzał się rodzaj drzewostanu znajdującego się na danym obszarze i rzeźba terenu. Mapa uwzględnia wszystkie strumyki, które płyną przez puszczę.

Projekt prezentuje Krystyna Czubówna:

- Puszcza Białowieska to jedyny ocalały nizinny las o charakterze naturalnym w naszej części świata. To unikalne w skali globalnej miejsce, zasługuje na szacunek i opiekę, którą szczycą się takie obiekty jak Wodospady Niagara czy Wielka Rafa Koralowa. Stworzyliśmy jej cyfrową kopię. Od tej chwili każdy, nie wychodząc z domu, może odwiedzić Puszczę Białowieską i zakochać się w jej grądach, borach, bagnach, strumykach, stawach - deklarują twórcy projektu Ostatnie drzewo.

Puszczę Białowieską można zwiedzić w Minecrafcie (wersja 1.8) łącząc się z serwerem 149.202.193.30. Mapę można także pobrać z witryny ostatniedrzewo.pl.

Kopia zapasowa puszczy to nie jedyne dzieło projektu - 4 lipca 2017 pokazano także krótki film dokumentalny, pokazujący różne punkty widzenia na konflikt wokół Puszczy Białowieskiej.

Zagłosuj

Którą wersję Puszczy Białowieskiej wolicie?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT