Zamknij

Superkomputer, który działa jak ludzki mózg. Powstawał ponad 30 lat!

Redakcja
07.11.2018 23:10
Superkomputer, który działa jak ludzki mózg. Powstawał ponad 30 lat!
fot. University of Manchester mat. prasowe/ SpiNNaker

Prace koncepcyjne nad projektem tej niezwykłej maszyny trwały blisko 20 lat, a sama budowa kolejnych 12. Efekt to superkomputer z milionem rdzeni, który najlepiej naśladuje pracę naszego mózgu. Do czego naukowcy go wykorzystają?

SpiNNaker: superkomputer, który imituje pracę ludzkiego mózgu

Ludzki mózg składa się z około 100 miliardów neuronów - niełatwo odwzorować taki system w przypadku maszyn. Choć wydawać by się mogło, że możliwości obecnej technologii czasem wyprzedzają nasz sposób myślenia, w rzeczywistości nawet najszybsze komputery na Ziemi nie dorównują pracy naszego najważniejszego organu. To także paradoksalnie najsłabiej poznany przez nas element naszego ciała. Teraz to się może na szczęście zmienić. SpiNNaker, superkomputer neuromorficzny udzieli neurologom odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tego, w jaki dokładnie sposób ludzki mózg działa i przesyła oraz zapamiętuje informacje. 

czip
fot. Budowa standardowego chipa SpiNNakera/ University of Manchester

Zobacz także

Zobacz także

Spiking Neural Network Architecture - komputer, który działa jak ludzki mózg

Spiking Neural Network Architecture, bo tak brzmi pełna nazwa maszyny, powstawał łącznie 32 lata. Same prace koncepcyjne nad projektem zajęły blisko 20 lat, a sama budowa komputera kolejnych 12. Dzieło naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze składa się z ponad miliona rdzeni i jest w stanie wykonywać nawet do 200 bilionów operacji na sekundę, co sprawia, że potrafi tworzyć więcej cyfrowych modeli neuronów biologicznych w czasie rzeczywistym, niż jakakolwiek inna maszyna na ziemi. Brzmi imponująco? To jeszcze nie wszystko! Projektów maszyn, które miały naśladować pracę mózgu było już wiele. Większość z nich bazowała jednak na systemie przesyłania informacji z jednego punktu do drugiego za pośrednictwem standardowej sieci. Tymczasem SpiNNaker wreszcie potrafi zrobić to samo, co robi nasze "centrum dowodzenia": przesyłać stosunkowo niewielkie ilości danych, ale do różnych punktów docelowych na raz. To jest dopiero osiągnięcie! Przypomnijmy, że biologiczne neurony są w stanie jednocześnie przesyłać porcje informacji do nawet tysięcy punktów docelowych na raz. To powinno wytłumaczyć wam, czemu kilkulatek jest w stanie przyswoić pojęcie kota poprzez chwilę zabawy ze zwierzakiem, podczas gdy sztuczna inteligencja (oparta na sztucznych sieciach neuronowych) potrzebowała w tym celu setek godzin wideo z YouTube.

Zobacz także

Zobacz także

Do czego potrzebny nam superkomputer?

Do czego właściwie potrzebujemy tak zaawansowanej maszyny? Jak wspomnieliśmy na początku, użytek zrobią z niej na pewno neurolodzy. Dzięki SpiNNakerowi będą bowiem mogli przeprowadzać symulacje w czasie rzeczywistym, które pomogą rozwiązać wiele zagadek dotyczących nietypowych zachowań naszego mózgu, lub zaburzeń jego pracy. "SpiNNaker całkowicie zmienia nasz sposób myślenia o komputerach. Udało nam się w zasadzie stworzyć maszynę, która działa bardziej jak ludzki mózg niż tradycyjny komputer. Trudno o większą satysfakcję. Naszym celem od początku było zastosowanie miliona rdzeni w komputerze tak aby był  w stanie modelować pracę neuronów w czasie rzeczywistym. Teraz, kiedy ten cel już osiągnęliśmy, inni badacze mogą wykorzystać naszą maszynę aby poznać niektóre sekrety naszego mózgu. Superkomputer to także narzędzie, dzięki któremu możliwe bedzie dalsze projektowanie sieci neuronowych" - szczęśliwy podkreślał profesor Steve Furber, jeden z członków zespołu pracującego nad maszyną. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

RadioZET.pl/źródło:Motherboard/AG

Zobacz także