Zamknij

Jak wygląda życie na rosyjskim blokowisku? Ta gra nie ma celu [WIDEO]

Aleksandra Grzegrzółka
18.03.2019 15:00
gra
fot. Shutterstock

„It's Winter” to dosyć oryginalna pozycja na rynku gier. Symulator najzwyklejszego życia na rosyjskim blokowisku pozwoli wam na... zrobienie tostów lub podziwianie szarych, zimowych krajobrazów za oknem mieszkania w jednym z „mrówkowców”. „Tu nic na nie ciebie nie czeka. Stąd nie ma wyjścia, miejsca na przygody czy zapierające dech w piersiach zwroty akcji. Tylko zniszczone radio, lodówka wypełniona jedzeniem, samotność i niekończąca się śnieżyca” – tak reklamują grę, która pojawiła się już na platformie Steam, jej twórcy. 

„It's Winter”: symulator życia na rosyjskim blokowisku

Grę znajdziecie już na platformie Steam, gdzie swoją premierę miała 7 marca 2019 roku. „It's Winter” to gra bez fabuły ani żadnego konkretnego celu. Wszystko, co musimy (a właściwie możemy) zrobić, to np. przygotować sobie prosty posiłek lub „podziwiać” rysujący się za oknem ponury obraz oprószonego śniegiem podwórka. Przygaszone światła, sklep monopolowy, salon kosmetyczny i pustki na ulicach nie nastrajają może zbyt optymistycznie, ale o to też chodziło twórcom symulatora wideo. „Tu nic na ciebie nie czeka. Stąd nie ma wyjścia, miejsca na przygody czy zapierające dech w piersiach zwroty akcji. Tylko zniszczone radio, lodówka wypełniona jedzeniem, samotność i niekończąca się śnieżyca” – tak tytuł opisują jego twórcy, studio sad3d. Po co właściwie nam taka gra?

WARTO WIEDZIEĆ:  Rodzina zabójcy z Christchurch „zszokowana i zdruzgotana”. Co mówi o Brentonie Tarrancie i czy zawiniły gry komputerowe?

Zobacz także

Zobacz także

Grę znajdziecie już na platformie Steam

Jeśli zwiastun zdołał was zaintrygować, warto samemu sprawdzić, co skusiło innych użytkowników do spróbowania, co „It's Winter” ma do zaoferowania. Gra ma już 213 recenzji, z czego większość o dziwo jest bardzo pozytywna. Grę można potraktować jako formę melancholijnej ciekawostki, w której bardziej liczy się sama grafika niż to, co możemy w niej zrobić. Jak jednak podkreślają twórcy gry, tytuł ma perfekcyjnie oddawać znaczenie rosyjskiego wyrażenia „toska”. Choć samo słowo jest nieprzetłumaczalne, autor „Lolity”, Vladimir Nabokow opisywał je tak: „Żadne pojedyncze słowo w języku angielskim nie oddaje wszystkich odcieni znaczeniowych określenia toska. Na swoim najgłębszym i najbardziej bolesnym poziomie jest to odczuwanie wielkiej duchowej udręki, często bez jakiejkolwiek konkretnej przyczyny. Jeśli jest to uczucie mniej dotkliwe, oznacza tępy ból duszy, tęsknotę pozbawioną obiektu, usychanie z żalu, nieokreślony niepokój, mentalną agonię i głęboką nostalgię. W szczególnych przypadkach może to być pragnienie kogoś lub czegoś szczególnego, nostalgia, choroba miłosna. Na swoim najniższym poziomie staje się tożsama z ennui – nudą”. Zachęceni?

Zagłosuj

Zagracie w "It's Winter"?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/źródło:Donald.pl;Independent;TheTimes;Skrivanek.pl/AG

Zobacz także