Zamknij

Szwecja: otwarto pierwszą drogę, ładującą samochody elektryczne podczas jazdy

Redakcja
27.04.2018 17:05
Szwecja: otwarto pierwszą drogę, ładującą samochody elektryczne podczas jazdy
fot. Shutterstock

Nowo otwarta droga to kolejny test na drodze do celu, jaki stawia przed sobą Szwecja: ograniczenie zapotrzebowania na paliwa kopalne w transporcie o 70% do 2030 roku.

Pierwsza droga ładująca samochody elektryczne w trakcie jazdy

System ładuje auta za pomocą wmontowanej w drogę szyny pod napięciem. Testowany odcinek znajduje się w pobliżu lotniska Arlanda, położonego pod Sztokholmem. Ma tylko 2 km, a więc niezbyt dużo, jednak dla Szwecji to kolejny etap realizacji planu ograniczenia zapotrzebowania na paliwa kopalne w transporcie do 2030 roku. Podobne próby podejmowano już wcześniej, jednak projekt eRoadArlanda wykorzystuje inny rodzaj konstrukcji. Szyna została tu umieszczona w specjalnym kanale w ziemi, co zapewnia pieszym ochronę przed ewentualnym porażeniem - nawet w wypadku zalania kanału wodą. Auta będą pobierać prąd z szyny dzięki specjalnym odbiornikom.

Od czegoś trzeba zacząć

Samochody elektryczne to przyszłość - co do tego nie ma wątpliwości. Rzadko kto decyduje się jednak na zakup pojazdu, którym ciężko wybrać się w dalszą podróż. Wszystko przez zbyt długi czas ładowania, wymuszający uciążliwe i czasochłonne postoje po drodze. Elektryfikacja dróg miałaby rozwiązać ten problem. To jednak na razie dosyć odległa perspektywa, ze względu na olbrzymie koszta, wiążące się z inwestycjami tego typu np. w miastach. Przy większym zróżnicowaniu oferty marek elektrycznych aut dochodziłby do tego dodatkowo problem ujednolicenia systemu montażu odbieraków prądu, tak aby z szyny mógł korzystać każdy typ pojazdu. Dlatego na rewolucję trzeba będzie jeszcze poczekać.

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Auta elektryczne będą tańsze

Smart kończy z silnikami spalinowymi. Przechodzi na napęd elektryczny

Ultraszybkie ładowarki do aut elektrycznych staną na A1

Francja: Pierwsza na świecie droga produkująca prąd. Będzie zdrowiej?

BMW w 2018 roku postawi na samochody elektryczne i zrównoważony rozwój