Zamknij

Ta 65-latka jeździ na deskorolce i startuje w zawodach. Na zmiany nigdy nie jest za późno! [WIDEO]

Redakcja
08.01.2019 15:54
Ta 65-latka jeździ na deskorolce i startuje w zawodach. Na zmiany nigdy nie jest za późno! [WIDEO]
fot. Shutterstock

Swoją przygodę z deskorolką Lena Salmi zaczęła w wieku 61 lat, głównie dlatego, że skradziono jej rower, którym zazwyczaj przemieszczała się po mieście. Niedługo po tym okazało się, że ma do tego prawdziwy talent! Teraz pomaga charytatywnie w budowie skateparków w pogrążonej w biedzie Ugandzie. Poznajcie jej niezwykłą historię!

, najstarsza deskorolkarka na świecie

Lena, jak sama się śmieje wierzy, że na próbowanie nowych rzeczy w życiu nigdy nie jest za późno. Dlatego nie bała się w wieku 61 lat zacząć uczyć się jazdy na deskorolce, by szybko odkryć, że to właśnie jej nowa, największa pasja. Zaczęło się od...kradzieży roweru, którym zazwyczaj poruszała się po rodzinnych Helsinkach. Lena to jednak prawdziwa podróżniczka - w poszukiwaniu idealnego skateparku dla siebie zwiedziła już te np. w Londynie. "Na całym świecie istnieje grupa pasjonatów jazdy na deskorolce, dzięki czemu łatwo nawiązać kontakt z nowymi, interesującymi ludźmi. Mój wiek bywa barierą, na początku zazwyczaj inni starają się zrobić mi miejsce, na wypadek gdybym miała się przewrócić...Szybko jednak udowadniam im, że nie potrzebuję dodatkowej przestrzeni i z przyjemnością nauczę się od nich nowych sztuczek" - opowiadała w jednym z wywiadów Lena. Zobaczcie sami, jak wygląda seniorka w akcji!

Zobacz także

Zobacz także

Aktywni seniorzy

Lena stara się walczyć ze stereotypem na temat tego, że pewne rozrywki są zarezerwowane tylko dla młodych ludzi. Pytana o to, czy wiek bardziej pomaga czy przeszkadza jej w jeździe na deskorolce, udziela zaskakującej odpowiedzi. "Na pewno wiek nie jest tu żadną zaletą, ale mitem jest, że osoby starsze powinny siedzieć w domu, bo jeszcze coś sobie zrobią. Jedyną grupą, która kiedykolwiek dawała mi do zrozumienia, że moja obecność w skateparkach może być niestosowna, były nastoletnie dziewczyny. Najczęściej kpiły ze mnie. Chłopcy nie mieli tego problemu, podchodzą sami, zagadują, są ciekawi, co mnie w tym zainteresowało. Myślę jednak, że to kwestia tego, jak wychowujemy dziewczynki. Chcę dać im przykład tego, na czym powinna polegać prawdziwa pewność siebie" - tłumaczy Lena. Na co dzień jako strój do jazdy często wybiera ubrania marki Vans, też zwyczajowo kojarzonej z młodzieżowymi firmami. "Odpowiadają mi wartości, przypisane do ich marki. Uważam, że Vans ma świetną energię no i dzięki tym ubraniom młodzi ludzie mają mniej oporów, aby się ze mną zapoznać" - tłumaczy.

Zobacz także

Zobacz także

Skateparki w Ugandzie

Deskorolkarka nie ogranicza się tylko do jazdy dla przyjemności, choć ta pozwoliła jej np. spojrzeć na swoje miasto z kompletnie innej perspektywy. Lena odwiedziła z kompletem kilkunastu deskorolek i longboardów także Ugandę, gdzie uczyła jazdy na nich dzieci z ubogich rodzin. Teraz koordynuje projekt budowy prostych skateparków, dzięki którym młodzież będzie mogła choć na chwilę oderwać się od trudnych warunków życia, jakie mają na co dzień. Takiej energii można tylko pozazdrościć.

RadioZET.pl/źródło:HypeBae;BBCThree/AG

Zobacz także