Zamknij

Ta strona generuje fałszywe zdjęcia ludzkich twarzy dzięki sztucznej inteligencji. [ZDJĘCIA]

Redakcja
18.02.2019 17:26
Ta strona generuje fałszywe zdjęcia ludzkich twarzy dzięki sztucznej inteligencji.  [ZDJĘCIA]
fot. Pixabay

Tę stronę trzeba po prostu zobaczyć - wystarczy jedno kliknięcie, aby wykorzystując sztuczną inteligencję wygenerowała dla was zdjęcie osoby, która nie istnieje. Niepokojąco realne wizerunki przypominają, że powinniśmy zachować ostrożność już nie tylko wobec "fake newsów" ale też sztucznie spreparowanych fotorelacji i materiałów wideo. Twórca strony zaskakująco tłumaczy, dlaczego umieścił ją w sieci. 

Nvidia stworzyła algorytm, który generuje fałszywe zdjęcia

Niedawno stworzony algorytm sztucznej inteligencji nazwano StyleGAN, a jego możliwości są tak samo imponująco, jak zastanawiające. Nowy rodzaj AI, opracowany przez zespół Nvidii to część projektu GAN (Generative Adversarial Networks), którego celem jest wykorzystanie mechanizmu tzw. maszynowego uczenia się (z ang. machine learning) sztucznej inteligencji, aby nauczyła się tworzyć fałszywe zdjęcia, których nie będziemy w stanie odróżnić od prawdziwych. Idzie jej całkiem nieźle, czego najlepszym dowodem jest strona, którą sami powinniście zobaczyć:

Całym zadaniem strony jest losowe generowanie fałszywego zdjęcia ludzkiej twarzy za każdym razem, gdy ktoś ją otworzy. Spróbowaliśmy sami i ze zdziwieniem przyznajemy - mielibyśmy autentyczny problem z odróżnieniem wyświetlonego zdjęcia od prawdziwego. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Czy sztuczna inteligencja manipuluje użytkownikami?

Wśród obaw związanych z rozwojem sztucznej inteligencji często powtarza się ta związana z łatwością, z jaką opracowywane aktualnie algorytmy mogłyby zostać wykorzystane jako narzędzie manipulacji. Nvidia już wcześniej zasłynęła oprogramowaniem, dzięki któremu film wideo można edytować tak, aby nagrane na nim postacie "powiedziały" to, co autor filmu akurat postanowił upowszechnić w internecie. To jednak wciąż oczywiście marginalny problem, na który jednak warto czasem zwrócić uwagę. Dokładnie takie intencje przyświecały programiście Philipowi Wangowi, kiedy zakładał stronę ThisPersonDoesNotExist.com. Algorytmy tworzone w ramach projektu GAN są w stanie, po przeanalizowaniu odpowiedniej ilości materiałów źródłowych - w tym wypadku setek tysięcy prawdziwych fotografii - tworzyć bliźniaczo podobne kreacje już samodzielnie.

"Z mojego punktu widzenia to wygląda tak, że im więcej osób będzie wiedzieć o takiej możliwości i o istnieniu projektu GAN, tym lepiej będą przygotowani na pojawianie się podobnych zdjęć w sieci. Wystarczy odpowiednio duża baza danych, aby AI było w stanie zacząć generować na tej podstawie nowe obrazy praktycznie od zera. W ekstremalnych sytuacjach ktoś może wykorzystać taką technologię, aby wykreować fałszywe zdjęcie bliskiej wam osoby i potem próbować ją w ten sposób szantażować" - ostrzega Wang, który uznał, że internetowa strona skutecznie zaciekawi użytkowników, zwiększając dzięki temu ich świadomość. Jak jednak dodaje, nie powinniśmy z powodu ostrożności odrzucać potencjału GAN w ogóle. "Może nie zawsze potrafimy dobrze kontrolować nasze marzenia, ale mimo wszystko wierzę, że z odpowiednimi bazami danych i w wypadku naprawdę dobrze rozbudowanych sztucznych sieci neuronowych udałoby się przekształcić to w coś wielkiego. Ja np. koncentruję się obecnie na moim małym, pobocznym projekcie powiązanym z GAN. Algorytm na razie generuje wizerunki losowo, sprawdzam więc, czy jestem w stanie narzucić mu przy tym jakieś drobne ograniczenia. Przykładowo, to może być dowolna twarz, ale chcę, żeby to był starszy mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych i niebieskiej koszuli" - czy powinniśmy więc w takim wypadku wykazywać się większym sceptycyzmem co do przeglądanych w sieci treści? Już nie tylko na "fake newsy" warto uważać.

RadioZET.pl/źródło:Mashable/AG

Zobacz także

Zobacz także