Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

50 000 zł rachunku za pół godziny korzystania z internetu za granicą

29.08.2018 11:51

Amerykańska rodzina po powrocie z wycieczki do Wietnamu odkryła, że T-Mobile wystał im rachunek na 13 470 dolarów za transfer danych – mimo że telefony mieli ustawione na tryb samolotowy.

smartfon fot. barnimages.com, CC BY 2.0

W tym ustawieniu odcinane jest połączenie z siecią komórkową oraz wyłączane są moduły łączności bezprzewodowej – wszystko po to, żeby uniknąć ryzyka zakłócenia pracy systemów pokładowych.

Chungowie wybierają się do Wietnamu co roku na zjazd rodzinny – wiedzą więc, jak droga potrafi być transmisja danych w roamingu międzynarodowym i podczas wizyty pilnuje, żeby telefony działały w trybie samolotowym, żeby uniknąć opłat.

Roaming danych za granicą – rachunek na 50 000 zł

Po powrocie do Stanów okazało się jednak, że T-Mobile wystawił im rachunek na 13 470 dolarów. Z udostępnionych przez operatora informacji wynika, że opłata została naliczona za transfer danych dokonany przez telefon w półgodzinnym okienku, gdy samolot z rodziną leciał nad terytorium Wietnamu.

Osoba, której iPhone miał połączyć się z internetem utrzymywała, że telefon był cały czas w trybie samolotowym, nie mogło więc dojść do remisji danych. Operator przychylił się do tych wyjaśnień i postanowił obniżyć opłatę o 10 000 dolarów. Chungowie jednak nie poddawali się – rodzina była przekonana, że opłatę nałożono na nich bezpodstawnie.

W końcu zwrócili się o pomoc do mediów – po nagłośnieniu sprawy w lokalnej sieci telewizyjnej w San Jose T-Mobile całkowicie anulował wystawiony rachunek.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się dostawać rachunek za internet za granicą?

RadioZET.pl/MT

Oceń