Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jest już pierwszy zwiastun dokumentu HBO o Theranos. Twierdzili, że krew da się pobierać bez igły, defraudując miliony [WIDEO]

27.02.2019 14:21

Historia firmy z Doliny Krzemowej, założonej przez Elizbeth Holmes, obiegła w 2014 roku wszystkie media na świecie, elektryzując środowisko medyczne. Obietnica rewolucyjnej technologii, która miała zapewnić możliwość wykonania morfologii bez konieczności użycia igły do pobierania krwi, okazała się jednym z większych oszustw w historii. Teraz, kiedy Holmes mierzy się z potencjalną karą pozbawienia wolności, HBO szykuje się do premiery dokumentu przedstawiającego jej historię. „The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley” na ekranach już 18 marca!

Jest już pierwszy zwiastun dokumentu HBO o Theranos. Twierdzili, że krew da się pobierać bez igły, defraudując miliony [WIDEO] fot. YouTube

HBO: Premiera dokumentu o Theranos już 18 marca

„The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley” swoją premierę będzie mieć już 18 marca 2019 roku. Kto tak jak my śledził historię firmy Theranos od niemal samych jej początków, z pewnością chętnie obejrzy nakręcony przez HBO dokument odsłaniający kulisy największego oszustwa w historii współczesnej medycyny. Założycielka Theranos, Elizabeth Holmes w wieku zaledwie 19 lat dzięki swojej obietnicy gigantycznej innowacji w zakresie podstawowych badań krwi stała się najmłodszą miliarderką w historii. Szybko jednak okazało się, że metoda pobierania krwi niewymagająca użycia igły jest nie tylko nieskuteczna, ale i nigdy w zasadzie nie powstała. Holmes długo starała się ukryć prawdę, konsekwentnie odmawiając ujawnienia jakichkolwiek metod badawczych wykorzystywanych w laboratoriach Theranos. Dziś, kiedy sprawa trafiła do sądu, kobieta nie tylko straciła prawo do wykonywania zawodu, ale i mierzy się z potencjalną karą pozbawienia wolności. Zobaczcie pierwszy zwiastun dokumentu opowiadającego jej historię.

„The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley” 2019

Holmes nazywano „drugim Steve'em Jobsem” i to nie tylko z powodu charakterystycznego, czarnego golfu, jaki zazwyczaj nosiła. Rzuciwszy studia na Uniwersytecie Stanforda, nastoletnia jeszcze kobieta przeniosła się do Krzemowej Doliny, gdzie zaczęła prace nad pozyskaniem inwestorów dla swojego pomysłu. Firma początkowo nosiła nazwę „Real Time Cures”, a jak wspominają jej pierwsi pracownicy, z powodu literówki na czekach z wypłatą widniała nazwa „Real Time Curses”, która okazała się złowieszczą przepowiednią przyszłości, jaką miało przed sobą Theranos. Domowe laboratorium zamknięte w eleganckiej skrzynce obiecywało możliwość wykonania morfologii niemal na własną rękę, bez konieczności pobierania krwi za pomocą igły, ponieważ według twierdzeń Holmes do tego celu konieczna była jedynie „kropla krwi”, jaką mieliśmy pobierać z opuszka palca. Urządzenie dzięki stałemu monitorowaniu wyników badań krwi miało też samodzielnie dopasowywać aktualnie potrzebną pacjentom dawkę wybranych leków. Tymczasem nigdy nie udowodniono jego skuteczności. Testy krwi, które miały wykrywać takie dolegliwości jak zbyt wysoki cholesterol czy nowotwór we wczesnym stadium rozwoju, wcale nie były w stanie tego zrobić, a pracownicy Theranos w tajemnicy korzystali z tych samych metod, jakie istnieją na rynku już od dziesięcioleci. Pomimo to Holmes udało się zgromadzić ponad 700 milionów dolarów od inwestorów już na samym początku działalności Theranos. W trakcie kolejnych lat dzięki wzmożonym wysiłkom Holmes, aby ukryć oszustwo, firmie udało się podpisać m.in. wart 350 milionów dolarów kontrakt, a ona sama w 2015 roku stała się najmłodszą miliarderką w historii, z wycenianą na 4,5 miliarda dolarów wartością majątku.

Elizabeth Holmes – od miliarderki do więźniarki?

Organy ścigania zainteresowały się Theranos już w 2015 roku, kiedy to rozpoczęto pierwsze śledztwo w sprawie firmy. Jeszcze wtedy Holmes uparcie zaprzeczała, jakoby miało dojść do próby oszustwa i wyłudzeń, zasłaniając się tajemnicą handlową i rzekomą chęcią „zniszczenia reputacji firmy przez konkurencję”. Zdecydowała się nawet na występ w telewizyjnym programie, w którym twierdziła, że podobne kłopoty czekają wszystkich, którzy „chcą zmienić świat”. 

W 2018 roku Holmes musiała jednak zmienić ton swoich wystąpień. Odebrano jej prawo do wykonywania zawodu na dwa lata i usunięto z  funkcji, jaką pełniła w Theranos. Zwrócić musiała także warte 18,3 miliardów dolarów udziały w firmie, którą zdecydowano zamknąć od razu po tym, jak spłaceni zostaną wszyscy inwestorzy. Dużą rolę w takim przebiegu spraw odegrał także materiał opublikowany przez „Wall Street Journal”, w którym dziennikarz John Carreyrou ujawnił sporą część sekretów firmy. Niedługo potem Elizabeth została oficjalnie oskarżona o „oszustwa na masową skalę”. Grozi jej nawet do kilkudziesięciu lat pozbawienia wolności. Tę historię trzeba poznać!

RadioZET.pl/źródło:BusinessInsider;Mashable;Techcrunch/AG

Oceń