Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Masz dość noszenia tej samej biżuterii? Ta technologia pozwoli ci na zmianę jej kolorów

29.01.2018 15:20

Pierwsze prototypy stworzonej w ten sposób biżuterii nie należą do najpiękniejszych, lecz trzeba przyznać, że ich możliwości robią wrażenie.

Masz dość noszenia tej samej biżuterii? Ta technologia pozwoli ci na zmianę jej kolorów fot. YouTube (kadr z wideo)

Za technologię tworzenia zmieniających kolor przedmiotów odpowiada zespół naukowców z MIT. Technika druku trójwymiarowego z użyciem specjalnego tuszu została nazwana „ColorFab”.

ColorFab wykorzystuje trójwymiarowy druk do tworzenia dowolnych przedmiotów, które będą mieć specjalną właściwość zmiany kolorów w reakcji na światło ultrafioletowe.

Zastosowany tusz działa na podobnej zasadzie jak samo przyciemniające się okulary korekcyjne przy reakcji na duże światło słoneczne. System druku z użyciem tej technologii już działa i można dzięki niemu stworzyć pierwsze przedmioty.

Naukowcy na pierwszy ogień wzięli sobie za cel stworzenie kolorowych wzorów na wykreowanych przez nich pierścionkach. Część biżuterii jest szeregiem kwadratowych pól (niczym piksele), które w zależności od tego, na jakie są nastawione światło, zaczynają po parunastu minutach dokonywać zmiany barwy i pokazywać ukryte w nich kolory.

Na przedstawionym poniżej materiale wideo można zobaczyć, jak działa ta technologia w akcji.

Stefanie Mueller — profesor MIT i członek zespołu pracującego nad technologią ColorFab, następująco wypowiada się o wizji zespołu:

"

Ludzie konsumują teraz znacznie więcej, niż powiedzmy 20 lat temu, przy okazji tworząc ogromną ilość odpadów. Poprzez coś takiego jak prosta zmiana koloru przedmiotu, nie będzie trzeba za każdym razem wytwarzać zupełnie nowych dóbr, by zaspokoić potrzeby konsumpcjonizmu”. "

RadioZet.pl/engadget.com/AM

Oceń