Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Opaska udająca burzę nowym pomysłem na odstraszanie komarów

28.08.2018 13:35

Nopixgo to elektroniczna opaska, która ma odstraszać komary imitując fale elektromagnetyczne towarzyszące piorunom. Według twórców, ma to wywoływać u owadów instynktowną ucieczkę do miejsc, gdzie mogą bezpiecznie przeczekać burzę.

opaska elektromagnetyczna na komary fot. kadr z wideo

Technologia stojąca za opaską została nazwana WeatherSimTech. Jej pomysłodawca, szwajcarski inżynier Kurt Stoll przekonuje, że komary są genetycznie zaprogramowane do szukania schronienia na czas burzy – panujące podczas niej warunki są dla nich śmiertelnie groźne.

Czyhające na naszą krew owady są bardzo wyczulone na sygnały, że zbliża się zawierucha – właśnie ten fakt ma wykorzystywać elektroniczna bransoletka nopixgo. Wbudowany w nią nadajnik ma emitować sygnał, jaki powstałby wskutek uderzenia pioruna w odległości kilku kilometrów.

Burza na nadgarstku ma odstraszać komary

Wbudowany akumulator ma wystarczyć na kilka dni odstraszania komarów. Twórcy przyznają, że bransoletka nie ma stuprocentowej skuteczności – owady potrafią być nieprzewidywalne. Zmniejszenie liczby ukąszeń jest jednak odczuwalne – ma wynosić przeciętnie 50-80%.

To więcej, niż w przypadku odstraszaczy chemicznych (których skuteczność na dodatek maleje w czasie) i ultradźwiękowych (które zdaniem twórców nopixgo nie działają wcale).

Osiągi bransoletki mają zostać poprawione dzięki przystosowaniu jej do odstraszania różnych gatunków komarów, co oznacza emitowanie nieco odmiennego sygnału elektromagnetycznego udającego wyładowanie pioruna.

Siła sygnału generowanego przez opaskę nopixgo jest 180 razy mniejsza od natężenia emisji elektromagnetycznych pochodzących od smartfona.

Twórcy nopixgo prowadzą zbiórkę na Kickstarterze, sprzedając bransoletki po 70 dolarów (około 260 złotych) za sztukę. Zebrane fundusze mają pomóc w opracowaniu drugiej generacji urządzenia.

Zagłosuj

Znacie skuteczny sposób na komary?

RadioZET.pl/MT

Oceń