Oszuści zhakowali Neonet i ukradli pieniądze wpłacane przez klientów

23.07.2018 11:02

Przestępcy rozsyłali SMS-y, w których zapraszali na stronę łudząco podobną do prawdziwej witryny sieci sklepów z elektroniką Neonet. Odwiedzający mieli kupować sprzęt taniej o 30% - po wpłaceniu pieniędzy nie zobaczą jednak zakupionych towarów.

witryna Neonet fot. zrzut ekranu

Oszuści przygotowali się do akcji bardzo starannie – SMS, który był wysyłany do odbiorców, pokazywany był w telefonie jako pochodzący od Neonetu.

W wiadomości znajdował się link do witryny promocyjnej osadzonej w domenie internetowej sklepu – nawet osoby, które dokładnie sprawdzają adres, mogły być w ten sposób zmylone.

- Dotarły do nas niepokojące informacje o smsach, w których ktoś - kusząc promocją - zaprasza na stronę: mistrzostwa.neo24.pl. Po naszej interwencji strona jest już nieaktywna. Aktualnie wyjaśniamy zaistniałą sytuację. Przypominamy, że prawidłowy adres naszej strony to: www.neo24.pl – alarmowała sieć sklepów.

Oszukiwali klientów Neonet kupujących na prawdziwej stronie sklepu

Oszustom udało się najwyraźniej włamać do systemów informatycznych Neonetu i przejąć kontrolę nad subdomeną, która faktycznie była wykorzystywana do promocji – tyle tylko, że podczas Euro 2012.

Pod przejętym adresem zamieścili zmodyfikowaną wersję prawdziwej strony nonetu – specjalny skrypt wyświetlał ceny o 30% niższe, niż obowiązywały w rzeczywistości. Jeśli odwiedzający dał się skusić i chciał dokonać zakupy, był przekierowywany na fałszywą stronę płatności – środki przelane za jej pomocą lądowały na koncie oszustów, a nie sklepu.

- Z przykrością informujemy, iż padliśmy ofiarą próby wyłudzenia internetowego. Realizując wewnętrzną procedurę bezpieczeństwa, Spółka NEO24.pl podjęła wszelkie niezbędne kroki, aby zminimalizować ewentualne skutki działań hakerów i doprowadzić do wyjaśnienia sprawy. Niezwłocznie zabezpieczyliśmy i doprowadziliśmy do wyłączenia domeny mistrzostwa.neo24.pl oraz serwera, który był celem ataku. O zaistniałej sytuacji powiadomiliśmy odpowiednie organy, z którymi ściśle współpracujemy mając na uwadze jak najszybsze wyjaśnienie sprawy – informuje Neonet.

Nie wiadomo jeszcze, jaka jest skala oszustwa – ani pod względem dokładnej liczby poszkodowanych osób, ani kwot, jakie stracili.

Zagłosuj

Poznałbyś, że to było oszustwo?

RadioZET.pl/MT

Oceń