Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Protestują przeciwko cenzurze internetu. Ty też powinieneś!

25.06.2018 14:13

Już 29 czerwca odbędzie się warszawska edycja ogólnokrajowego protestu przeciwko nowej dyrektywie UE o prawie autorskim na rynku cyfrowym. Inne miasta również do niej dołączą! Przyjdź – walka o internet, jaki znamy, rozgrywa się właśnie teraz.

Protestują przeciwko cenzurze internetu. Ty też powinieneś! fot. Facebook/Janusz Kunowski

Protest przeciw cenzurze internetu

Protesty przeciw nowemu projektowi Komisji Europejskiej odbędą się 29 czerwca w całej Polsce. Warszawiacy spotkają się pod siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej o godz. 18. Według organizatorów kwestią nowej dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym powinien martwić się każdy. Nie tylko ci, którym wolność sieci szczególnie leży na sercu. Za wprowadzenie Artykułu 11. traktującego o podatku od linków oraz 13. dotyczącego wprowadzenia zobowiązania właścicieli portali do autocenzury zapłacimy wszyscy. Walka o internet, jaki znamy, rozgrywa się właśnie teraz, dlatego protestującym bardzo zależy na odpowiednim nagłośnieniu organizowanych protestów. Jak podkreślają, mundialowy okres nie sprzyja mobilizacji użytkowników. Bez niej możemy jednak stracić zbyt wiele.

36114140_1005348256297330_8038719910865534976_n

Protesty odbędą się w całej Polsce

Protestować będzie nie tylko Warszawa, ale też np. Kraków, czy Katowice – organizatorem i pomysłodawcą warszawskiej edycji jest programista Janusz Kunowski. Jakimi argumentami przekonuje do uczestnictwa? Unijna dyrektywa, jeśli zostanie wprowadzona, dotknie każdego użytkownika. Potencjalna cenzura internetu będzie polegać m.in. na:

  • Obowiązkowej kontroli każdego komentarza jeszcze przed jego publikacją w sieci. Treści kontrowersyjne lub potencjalnie groźne będą blokowane.
  • Znacznym utrudnieniu wyszukiwania interesujących nas treści. Z powodu opłaty za linkowanie, wyszukiwarki i agregaty treści będą blokowały dostęp do wielu mniejszych serwisów.
  • Traktowaniu zwykłego udostępniania treści, dzielenia się linkami czy tworzenia memów w charakterze plagiatu.

Powyższe zapisy powinny przemówić do wyobraźni każdemu. Przyjdź na protest! 

RadioZET.pl/AG

Oceń