Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Quora: wyciekły dane 100 milionów użytkowników. Jakie informacje skradziono?

04.12.2018 15:45

Hakerzy mogli wykraść dane nawet 100 milionów użytkowników. Jak poinformowała Quora, wśród skradzionych informacji znajdywały się adresy e-mail, zaszyfrowane hasła dostępowe użytkowników, a także inne poufne dane. 

Quora: wyciekły dane 100 milionów użytkowników. Jakie informacje skradziono? fot. Quora

Quora: jakie dane wykradziono podczas ataku hakerskiego?

Użytkownicy Quory, którzy zamieszczali na niej posty anonimowo, nie muszą się obawiać zdradzenia swojej tożsamości. Tych informacji hakerom nie udało się wykraść, jak poinformowali przedstawiciele platformy. Niestety, w rękach przestępców znalazły się za to nazwy użytkowników, ich adresy e-mail, zaszyfrowane hasła dostępu, a także inne informacje, również te pochodzące z innych platform społecznościowych. Hakerzy mogli także wejść w posiadanie wszystkich treści oraz prywatnych wiadomości, jakie za pośrednictwem Quory przesyłali sobie użytkownicy. 

Czy z Quory można już bezpiecznie korzystać? 

Według informacji podanych przez Adama D'Angelo, CEO Quory, z platformy można już bezpiecznie korzystać. Niestety nadal trwają prace nad ustaleniem całkowitej liczby osób poszkodowanych. Szacuje się, że może ich być nawet 100 milionów, pracownicy serwisu wciąż jednak sprawdzają, jakie jeszcze dane wykradziono. „Większość z wydobytych informacji i tak była dostępna publicznie, wyciec mogły jednak hasła, dzięki którym hakerzy mogą uzyskać dostęp do pozostałych, prywatnych danych użytkowników. Przyznajemy, sytuacja jest poważna i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zredukować powstałe w jej wyniku szkody” – komentował D'Angelo we wpisie na blogu Quory, w którym przeprosił także za zaistniałą sytuację.

Co robić, jeśli podejrzewacie, że wasze dane też mogły wyciec?

Platforma o ataku dowiedziała się 30 listopada 2018 roku i już od tego momentu stara się intensywnie przeciwdziałać ewentualnym konsekwencjom. Nie wszyscy użytkownicy serwisu padli ofiarą ataku, są też konta, z których wykradziono więcej informacji niż z innych. Co robić w sytuacji, w której martwicie się o bezpieczeństwo waszych danych? Każdego, kto padł ofiarą ataku, Quora poinformuje o tym w osobnym mailu. Pozostali mogą też poprosić o wydanie im kopii wszystkich informacji, jakie przechowuje na ich temat Quora. Wystarczy, że zgłosicie taką chęć na adres e-mail: 

  • privacy@quora.com,

aby po upływie 72 godzin otrzymać swoją kopię. Serwis zaleca także zmianę hasła i ostrzega przed korzystaniem z tej samej kombinacji na innych platformach. 

RadioZET.pl/źródło:Quora;TheVerge/AG

Oceń