Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tramwaj antysmogowy na ulicach polskich miast. Pełen zieleni!

18.10.2018 14:07

Zielony tramwaj antysmogowy to element nowej akcji #ZatrzymajSMOG. Do niedzieli mieszkańcy Katowic i innych śląskich miast mają niecodzienną okazję przejechać się komunikacją miejską wśród prawdziwej dżungli! Kampania społeczna ma na celu przeciwdziałać wysokiej emisji smogu w miastach w województwie śląskim.

Tramwaj antysmogowy na ulicach polskich miast. Pełen zieleni! fot. Facebook:LovePoland/

Kampania społeczna „Mogę #ZatrzymaćSMOG”

Organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego kampania społeczna ma na celu uświadomić mieszkańcom śląskich miast skalę problemu zanieczyszczenia powietrza w ich otoczeniu. Zdaniem władz województwa tylko kolektywny wysiłek i wiedza mogą pomóc w zatrzymaniu szkodliwego procesu. 

tramwaj fot. fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

Do niedzieli, 21 października mieszkańcy Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Sosnowca i Będzina mogą przejechać się specjalnym, antysmogowym tramwajem wśród zieleni roślin i dźwięków lasu. 

zielonytr fot. fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

W środku pojazdu znajdą też broszury pełne praktycznych informacji na temat tego, jak przeciwdziałać smogowi.

trwamwaj fot. fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia
zielony fot. fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia
zieleń

Jak walczyć ze smogiem?

Dodatkowo jeszcze do jutra, 19 października 2018 roku mieszkańcy Rybnika, Sosnowca i Tychów mają szansę odwiedzić mobilne antysmogowe centra edukacyjne. Dyżurują w nich m.in. eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze oraz strażnicy miejscy.

smog fot. fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

Na miejscu można otrzymać wszystkie niezbędne informacje o uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną powietrza oraz karach, jakie grożą za zanieczyszczanie powietrza.

nshcbsebf fot. fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

Rozdawane są także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów znajduje się także spirobus, gdzie można bezpłatnie zbadać płuca.

kato fot. fot. Daniel Dmitriew Robi Zdjęcia

„Skuteczna walka ze smogiem musi odbywać się na wielu płaszczyznach. Działania, jakie podejmujemy, mają pobudzać do refleksji, jaki mamy wpływ na jakość powietrza. Musimy uświadomić sobie, że to także my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i w dużej mierze od nas zależy stan środowiska” – komentował projekt Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

RadioZET.pl/źródło:NowyMarketing;LovePoland/AG

Oceń