Wyciekły wrażliwe dane 50 000 polskich pacjentów

12.06.2017 10:14

Imię i nazwisko, numer PESEL, historia przebytych chorób a nawet numer konta bankowego – takie informacje zostały udostępnione przez publiczny zakład opieki zdrowotnej w Polsce. Mowa nawet o 50 000 wpisów.

Wyciekły wrażliwe dane 50 000 polskich pacjentów fot. Yusuf1020, CC BY-SA 4.0

Dostęp do danych był otwarty dla praktycznie każdego – wystarczyło poznać adres IP, pod którym przechowywano w sposób niezabezpieczony nawet prostym hasłem pliki.

Problem dotyczy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole - w internecie znalazły się pliki z danymi pacjentów i pracowników ośrodka. Oprócz personaliów i danych umożliwiających skradzenie tożsamości i na przykład podszywanie się w instytucjach finansowych w celu wyłudzenia kredytu udostępniono (najprawdopodobniej na skutek niedbałości) także informacje o przebytych chorobach, sposobach leczenia czy grupie krwi.

Dostęp do danych został już zabezpieczony, jednak informacje mogły zostać skopiowane i trafić do przestępców – nie wiadomo jeszcze, jak długo katalogi były udostępniane w internecie. Daty utworzenia plików z wycieku zaczynają się na 2013 roku, a kończą na maju 2017.

To najprawdopodobniej największy tego typu wyciek danych w polskiej służbie zdrowia.

Osoby, których dane osobowe mogły wyciec, powinny zwrócić się do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole z zapytaniem o szczegóły na temat wydarzenia i potwierdzenie (lub zaprzeczenie), że wśród informacji udostępnionych w internecie były też informacje o niej.

RadioZET.pl/Deloitte/MT

Oceń