Zamknij

Toyota pracuje nad nowym łazikiem. Japonia wyśle go na Księżyc [WIDEO]

Aleksandra Grzegrzółka
18.03.2019 14:12
toyota
fot. Shutterstock

JAXA (Japońska Agencja Kosmiczna) zamówiła u producenta aut nowy typ łazika, który zostanie wysłany na Księżyc. Zasilana energią z paneli fotowoltaicznych maszyna ma mieć rozmiary dwóch minibusów i zapewnić możliwość transportu nawet do 10 tys. kilometrów oraz niewielką przestrzeń mieszkalną dla astronautów. Jak będzie wyglądał nowy księżycowy łazik?

Toyota zbuduje nowy łazik księżycowy

Powstanie na zamówienie JAXA (Japanese Aerospace Exploration Agency) i ma zostać wysłany na Księżyc w 2029 roku. Jak będzie wyglądać nowy księżycowy łazik? Na jego pokładzie znajdzie się miejsce dla dwóch pasażerów, a odległość, jaką będzie można przebyć dzięki maszynie na jednym ładowaniu baterii, wynosi nawet do 10 tys. kilometrów. Zapowiadany przez Toyotę projekt, którego wstępne rozmiary określono na wielkość około dwóch minibusów, zapewni także 13 metrów kwadratowych przestrzeni mieszkalnej dla astronautów, którzy na pokładzie łazika będą mogli przebywać bez skafandrów. Łazik ma być zasilany energią słoneczną pozyskiwaną przy pomocy paneli fotowoltaicznych. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Łazik trafi na Księżyc już w 2029 roku

Na powierzchni Księżyca łazik stanie już w 2029 roku, przy czym po lądowaniu ma również samodzielnie odnaleźć czekających na jego astronautów. Warto przy tym wspomnieć, że już w 2024 roku zakończyć może się także budowa nowej załogowej stacji kosmicznej, która ma powstać w przestrzeni tuż obok jedynego naturalnego satelity Ziemi.

NASA niedawno ogłosiła, że do projektu budowy Lunar Orbital Platform – Gateway dołączy m.in. Kanada. Japońska Agencja Kosmiczna ściga się jednak przede wszystkim z Chinami – choć to Japończykom udało się dokonać historycznego lądowania na asteroidzie w 2018 roku, Chinom udało się wysłać na „ciemną stronę” Księżyca swoją sondę Chang'e 4. Kto wygra kosmiczny wyścig i jako pierwszy dokona nowych, wielkich kosmicznych odkryć, dowiemy się już na przestrzeni kilku kolejnych lat.

RadioZET.pl/źródło:Space.com;WeeNeedMoreSpace;Engadget/AG

Zobacz także

Zobacz także