Zamknij

USB Ninja: nowy „zabójczy pendrive”. W minutę zniszczy wasz komputer! [WIDEO]

Redakcja
05.03.2019 13:43
kabel usb
fot. Shutterstock

Pozornie niewinny kabel USB, niebudzący niczyich podejrzeń może okazać się zabójczym narzędziem dla waszego komputera. Podłączony jako klawiatura jest w stanie nieodwracalnie uszkodzić system operacyjny, infekując wasze urządzenie złośliwym oprogramowaniem szpiegującym. W dodatku można go uruchomić za pomocą Bluetootha. Lepiej sprawdźcie, jak rozpoznać, kiedy macie z nim do czynienia.

USB Ninja: jak to działa?

Pisaliśmy już o „zabójczych pendrive'ach”, zwanych też „USB Killerami”, które po podłączeniu do komputera lub smartfona błyskawicznie infekują urządzenia złośliwym oprogramowaniem szpiegującym, uszkadzając je w sposób nieodwracalny. Nazywane czasem „cichym zabójcą” sprzętu urządzenie jest już jednak na tyle znane, że hakerzy zaczęli sięgać po kolejne sprytne rozwiązanie tego typu. USB Ninja to kolejny patent, na który powinniście zwrócić uwagę. Ostrożności nigdy nie za wiele!

Działanie USB Ninja opisują np. eksperci z portalu Niebezpiecznik.pl, podkreślając, że prezentowana metoda pozwala także na zdalną kontrolę ataku przeprowadzanego na waszym urządzeniu za pomocą pozornie niewinnego kabla zasilającego. Cała sztuka tkwi w zaprogramowaniu za pomocą Arduino IDE pilota do kabla w taki sposób, aby móc wydać za jego pomocą polecenie np. pobrania i instalacji wirusa Trojana przez wasz komputer lub smartfona. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak chronić się przed atakiem USB Ninja?

Niestety, jeśli już podłączycie feralny kabel, zrobić można niewiele. Warto jednak zwracać dużą uwagę na to, co podłączamy do swoich urządzeń – szczególnie jeśli to kabel, którego nie kupiliśmy samodzielnie. Eksperci uspokajają również, że podobne ataki raczej rzadko przypuszcza się na zwykłych użytkowników. USB Ninja dla większości z nas na szczęście pozostanie technologiczną ciekawostką. Z takim atakiem zawsze można jednak spotkać się np. w miejscu pracy, dlatego nie zaszkodzi wiedzieć, na jakich zasadach się odbywa. 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET 

Jak ostrzegają informatycy, największym zagrożeniem w przypadku takiego rozwiązania jest możliwość wydawania zdalnych poleceń za pomocą technologii Bluetooth. W praktyce oznacza to tyle, że hakera usiłującego zainfekować nasze urządzenie niekoniecznie będziemy mieć okazję „przyłapać na gorącym uczynku”. Atak działa zarówno w przypadku systemów takich jak Linux, jak i Windows czy MacOS. 

RadioZET.pl/źródło:Niebezpiecznik.pl/AG