Zamknij

UWAGA na fałszywe potwierdzenia przelewów z mBanku

Redakcja
21.09.2017 10:08
UWAGA na fałszywe potwierdzenia przelewów z mBanku
fot. pixabay

Otworzenie załącznika może grozić zaszyfrowaniem danych na komputerze przez złośliwe oprogramowanie.

Jak informuje zaufanatrzeciastrona.pl, na skrzynki e-mailowe klientów mBanku rozsyłane są fałszywe wiadomości, które rzekomo zawierają potwierdzenia wykonanego przelewu bankowego. Cyberprzestępcy liczą na to, że z ciekawości otworzymy załączony do wiadomości zawirusowany plik PDF.

Wiadomość jest o tyle skrupulatnie przygotowana przez cyberprzestępców, że zawiera nawet takie dane klientów jak imię odbiorcy czy nazwa firmy, do której wiadomość jest kierowana. Dodatkowo nazwa nadawcy maila może zmylić naszą czujność, bowiem jeśli nie wejdziemy w szczegóły otrzymanego maila, to zobaczymy jedynie, że mail rzekomo pochodzi od "noreply@mbank.pl". W treści dodatkowo możemy przeczytać następujący komunikat:

"Witamy,

w załączniku przesyłamy potwierdzenie wykonania przelewu na rachunek 21102010550000910200170647 tytułem NR F/001132/16. Nadawcą przelewu jest xxxxx.

Pozdrawiamy,
Zespół mBanku

Mail został wygenerowany automatycznie. Prosimy na niego nie odpowiadać, ponieważ taka wiadomość nie dotrze do mBanku.
W przypadku pytań prosimy o wysłanie nowego maila na adres kontakt@mbank.pl

Złośliwy załącznik dostarczany wraz z wiadomością wygląda jak zwykły dokument PDF, który w momencie uruchomienia wykonuje kod pobierający z podanej mu strony internetowej złośliwe oprogramowanie. Niektóre programy antywirusowe nie widzą w jego działaniu nic podejrzanego, albowiem w samym pliku nie ma zawartego wirusa.

Konsekwencje uruchomienia pliku mogą być mocno dotkliwe dla użytkowników. Plik uruchamia bowiem wirusa typu ransomware, który szyfruje wszystkie pliki znajdujące się na dysku naszego komputera. Cyberprzestępcy w zamian za odszyfrowanie tych danych będą chcieli od nas wyciągnąć niemałe pieniądze.

Efekty działania złośliwego oprogramowania szyfrującego dane poczuły pod koniec czerwca tego roku miliony firm i prywatnych użytkowników na całym świecie. Wirusy Petya i NotPetya szyfrowały dane na komputerach zarówno w instytucjach państwowych, jak i w prywatnych przedsiębiorstwach.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się otrzymać podejrzaną wiadomość rzekomo pochodzącą od banku?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/zaufanatrzeciastrona.pl/AM