Zamknij

UWAGA na fałszywe wiadomości na Facebooku. Oszuści włamują się na Messengera

Redakcja
23.01.2019 18:28
UWAGA na fałszywe wiadomości na Facebooku. Oszuści włamują się na Messengera
fot. Shutterstock

Jak zwykle chodzi o wyłudzenie pieniędzy, tyle że za pomocą kodów BLIK. Oszuści najpierw włamują się na Messengera użytkowników, aby potem próbować nabrać ich znajomych i rodzinę. Imitują nawet styl rozmów, jakie zazwyczaj prowadzicie, na tę metodę warto więc uważać podwójnie. Złodzieje robią się coraz sprytniejsi. 

Nowe oszustwo na Facebooku

Wyobraźcie sobie taką sytuację: dostajecie wiadomość na Messengerze, od kogoś z bliskich znajomych lub rodziny, z kim rozmawiacie praktycznie codziennie. Styl pisania nie zwraca waszej uwagi, szczególnie, że nie różni się zbytnio od normalnego. Ot, nagła sytuacja, zdenerwowanie, zepsuty samochód, nieplanowana wizyta w warsztacie i oto jest mała, przyjacielska prośba o przesłanie niewielkiej kwoty pieniędzy za pośrednictwem kodu BLIK. To dosyć prosty sposób na wyłudzenie waszych pieniędzy, a jednak subtelność całej metody daje do myślenia. Złodzieje nie tylko starannie wybierają swoje ofiary pod kątem liczby konwersacji prowadzonych z właścicielem przejętego konta, ale również analizują ich przebieg, dzięki czemu zanim się obejrzymy, będziemy stratni nawet o kilkaset złotych.

Zobacz także

Zobacz także

Stracić można nawet kilkaset złotych

Jedna z użytkowniczek miała wyjątkowego pecha. Oszuści nie tylko znaleźli jej rozmowę na Messengerze z mamą, w której panie podzieliły się terminem wizyty u specjalisty, ale i potrafili ten fakt umiejętnie wykorzystać. Wystarczyło twierdzić, że rodzicielka w roztargnieniu nie wzięła ze sobą portfela, aby córka w dobrej wierze przekazała naciągaczom kody BLIK warte...tysiąc złotych. Choć ten jak i pozostałe przypadki zostały już zgłoszone na policję coś mówi nam, że tym razem mamy do czynienia ze znacznie sprytniejszymi przestępcami, niż ci, którzy rozsyłają np. fałszywe maile z literówkami. 

shutterstock_680078878
fot. Shutterstock

Zobacz także

Zobacz także

Znajomy prosi o pożyczkę na Messengerze? Lepiej zadzwonić

Oszuści korzystają z faktu, że Messenger powoli zastępuję nam tradycyjne połączenia telefoniczne. A jednak w kwestiach dotyczących finansów lepiej na wszelki wypadek upewnić się, czy mamy do czynienia naprawdę z nagłą sytuacją kogoś z bliskich osób. Jeśli więc otrzymacie podobną wiadomość do opisywanej, lepiej poproście o więcej szczegółów w wiadomości głosowej lub po prostu zadzwońcie do danej osoby. Szybko może okazać się, czy przypadkiem nie jesteśmy o krok od zostania kolejną ofiarą oszustów. Sprawdzajcie też regularnie, czy nikt nie włamał się na wasze konto na Facebooku i nie podszywa się pod was na Messengerze! Lepiej być ostrożnym, niż później żałować.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także