Zamknij

UWAŻAJ na te maile! Oszuści podszywają się pod bank

Redakcja
07.06.2018 15:37
UWAŻAJ na te maile! Oszuści podszywają się pod bank
fot. Pixabay

Kolejny znany złodziejski patent w sieci powrócił: oszuści podszywają się pod popularny polski bank. Wystarczy, że się zalogujesz, a wyczyszczą ci konto. Dostałeś takiego maila? Lepiej od razu wyrzuć go do spamu!

Oszuści podszywają się pod Millenium Bank

Awarii banków nie brakuje w ostatnim czasie – nikogo więc na pierwszy rzut oka nie dziwi wiadomość na ten temat na skrzynce mailowej. Klienci Millenium Bank są w niej proszeni o zalogowanie się na swoje konto w celu aktualizacji danych utraconych w wyniku usterki. Wystarczy, że dasz się nabrać, a w kilka minut złodzieje uzyskają dostęp do twoich pieniędzy...

CERT Orange
fot. CERT Orange

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak wygląda rozmowa z chatbotem banku? Ten klient się trochę zirytował...

Kolejne utrudnienia w polskim banku. To już druga awaria w ciągu kilku dni

Uwaga na oszustów na Facebooku. Ofiary tracą po kilkaset złotych

Atak hakerów na Booking.com. Wykradli dane tysięcy klientów portalu

Dostałeś takiego maila? Lepiej uważaj!

Już sama treść maila powinna wzbudzić wasze wątpliwości („transacations”?!). Sposób, w jaki złodzieje „przepraszają za niedogodności, które mogą cię kosztować”, też raczej średnio kojarzy się z formalnym stylem poważnej instytucji finansowej, niemniej jednak nie wszyscy zwracają uwagę na takie detale. Tymczasem po kliknięciu w zawarty w wiadomości link zostaniemy odesłani na podstawioną stronę podszywającą się pod system bankowości internetowej Millenium Bank. Jeśli podamy na niej swoje hasło i login, to prawie tak, jakbyśmy podali te dane złodziejom na tacy.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Nowa metoda oszustów na OLX. Można stracić wszystkie pieniądze!

Chroń swój telefon przed złodziejami! 3 aplikacje, które ci w tym pomogą [WYBÓR REDAKCJI]

T-Mobile rozdaje 20 GB internetu

Jak bronić się przed oszustami?

Jeśli więc widzicie u siebie takiego podejrzanego maila, lepiej od razu wyrzucić go do spamu. Metoda nie jest nowa, oszuści wciąż liczą jednak na naszą uśpioną czujność i pośpiech. Dlatego jeszcze raz apelujemy o uważne czytanie tego typu informacji — banki same wielokrotnie podkreślają, że nigdy nie proszą swoich klientów o podawanie danych dotyczących konta. Warto też sprawdzać adres URL linków zawartych w podobnych mailach. Czasem wystarczy dosłownie sekunda, aby zorientować się, że coś jest nie tak. Przed zjawiskiem tzw. phishingu warto też ostrzegać osoby starsze — to właśnie one są uważane za jedną z najbardziej zagrożonych wyłudzeniami grup.

RadioZET.pl/źródło:CERTOrange/AG