Zamknij

Najnowocześniejsza bomba atomowa trafi też do Europy. Udane testy śmiercionośnej broni

Redakcja
05.07.2018 17:24
Najnowocześniejsza bomba atomowa trafi też do Europy. Udane testy śmiercionośnej broni
fot. Wikipedia Commons

Tak wygląda najnowocześniejsza bomba atomowa na świecie. Ponad 200 trafi do Europy! Po raz pierwszy możliwości nowej głowicy B62-12 przetestowano na amerykańskim poligonie w Nevadzie.

Udane testy nowej głowicy jądrowej B62-12

Pierwsze testy najnowocześniejszej bomby atomowej na świecie odbyły się na poligonie w Nevadzie. Bomba atomowa typu B61 to jedyny model, który wojska USA umieściły na terenie Europy. Jej najnowsza wersja B61-12 znajdzie się w bazach na terenie Niemiec, Turcji, Włoszech, Belgii oraz Holandii. Według nowych zapowiedzi ponad 200 głowic nuklearnych zostanie wymienionych na najnowszą wersję. Całkowity kosz modernizacji wyniesie Stany Zjednoczone około 25 miliardów dolarów.

Modernizacja broni nuklearnej w Europie

Modernizacja odbywa się w ramach programu będącego częścią partnerstwa "Nuclear Sharing", do którego należą sojusznicy NATO. Dzięki temu do Europy trafi wspomniane wcześniej 200 nowych głowic. Dzięki zastosowaniu ogonowego układu naprowadzania bomba będzie bardziej precyzyjna przy ustalaniu celu i zabójczo skuteczna. Co ciekawe, taką efektywność osiąga się w jej wypadku pomimo zastosowania słabszych ładunków atomowych o mocy nie większej niż 50 kt. Wykorzystanie ładunków o mniejszej mocy powoduje znaczną redukcję szkód powstałych w wyniku detonacji bomby, jak i słabszy stopień skażenia radioaktywnego.

RadioZET.pl/źródło:Defence24;WPTech/AG