Zamknij

WŁAMANIE na konto iCloud. Przestępcy kupują gry na nasz koszt. Czy da się odzyskać utracone zdjęcia?

Aleksandra Grzegrzółka
11.03.2019 14:54
smartfon
fot. Shutterstock

Historia jednej z naszych czytelniczek udowadnia, że czasem warto zawalczyć o swoje. Po włamaniu na jej konto na iCloud użytkowniczka myślała, że będzie już musiała pożegnać się ze zdjęciami z ostatnich kilku lat. Na szczęście Apple stanęło na wysokości zadania. Nie zmienia to jednak faktu, że uważać trzeba na kolejną metodę złodziei, którzy tym razem próbują na nasz koszt uzupełnić swoją kolekcję gier wideo. Uwaga, zmiany danych do logowania przypisanych do konta nie można już cofnąć!

Przestępcy włamują się na konto iCloud i zmieniają dane

Też dla wygody i bezpieczeństwa trzymacie wszystkie swoje dane i zdjęcia na dysku iCloud? Mało tego, wielu użytkowników wykupuje jeszcze dodatkowe pakiety dyskowe, licząc na możliwość komfortowego i bezpiecznego przechowywania swoich materiałów audio i wideo. Niestety okazuje się, że nawet takie zabiegi mogą nie uchronić was przed utratą cennych danych. Jedna z naszych czytelniczek za 11,99 zł miesięcznie zapewniała sobie dodatkowe 200 GB pamięci, ponieważ na dysku iCloud przechowywała bardzo wiele swoich fotografii. Niestety niedawno doszło do próby włamania na jej konto. Użytkowniczka została najpierw poinformowana mailem o obciążeniu jej przypiętej do konta karty na całkiem niemałą kwotę za pobranie dodatków do mobilnej gry online, których wcale nie zamawiała.

mailapple
fot. RadioZET.pl

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Złodzieje dokonują zakupów w grach i aplikacjach

Choć sama gra „Lords Mobile: War Kingdom” jest darmowa, dodatkowe artefakty dla graczy, skórki, rodzaje broni czy stroje dla wirtualnych postaci są już płatne. Przestępcy dokonali zakupów tego typu za pomocą karty naszej czytelniczki na kwotę 94,99 zł. Jednak kiedy ta chciała zalogować się na swoje konto, aby sprawdzić, kto i dlaczego pobrał jej taką sumę z konta, okazało się, że dane do logowania zostały już zmienione przez złodziei. W takiej sytuacji pozostało już tylko jedno – kontakt z infolinią Apple w Polsce. Jeśli i wy będziecie potrzebować w podobnej sytuacji szybkiej konsultacji z infolinią, podajemy numer dla naszego kraju:

  • 00800 4411875

Jeśli zadzwonicie z telefonu stacjonarnego, nie zostaniecie obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami połączenia.

appleinfo
fot.

Kto nie ma darmowych minut, niech lepiej nie próbuje dzwonić z telefonu komórkowego. Dlaczego?

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

„Czekałam na odpowiedź na infolinii ponad 2 godziny”

Choć naszej czytelniczce nie zabrakło poczucia humoru, przyznaje, że cała sytuacja szybko zdążyła stać się wyjątkowo niekomfortowa. Najbardziej zależało jej na odzyskaniu zdjęć, do których utraciła dostęp po zmianie danych przez złodziei, przez co nie mogła już zalogować się na swoje konto iCloud. Choć odpowiedź w sprawie niesłusznie naliczonych płatności udało się uzyskać bardzo szybko, a Apple zagwarantowało pełen zwrot kosztów na tę samą kartę, z której środki wcześniej pobrano, w terminie do 30 dni roboczych, to ze zdjęciami tak łatwo już niestety nie poszło. Konsultant trzymał naszą czytelniczkę ponad 2 godziny „na linii”, aby ustalić, czy uda się naprawić zaistniałą sytuację. To właśnie dlatego nie polecamy podobnego sposobu rozwiązywania sprawy za pomocą smartfona... Chyba że wasza bateria i pakiet darmowych minut nie mają sobie równych. 

Zobacz także

Zobacz także

Ktoś włamał się na wasze konto iCloud? Zgłoście to na policję!

Na szczęście długi czas oczekiwania się w pełni opłacił, a Apple stanęło na wysokości zadania. Zdjęcia udało się odzyskać, pieniądze zostaną zwrócone... Wydawać by się mogło, że na tym szczęśliwym zakończeniu można by już poprzestać. A jednak producent słusznie zwrócił uwagę o konieczności zgłoszenia historii na policji, ponieważ przestępcy prawdopodobnie dokonują podobnych włamań na masową skalę. Udało się im również wydobyć dane na temat dwóch urządzeń, jakie złodzieje podpięli do konta naszej czytelniczki, aby móc sfinalizować swoją transakcję.

 

apple1
fot. RadioZET.pl

To właśnie z tych dwóch modeli iPhone'a korzystają hakerzy.

apple2
fot. RadioZET.pl

Kwoty, na jakie dokonują zakupów, a także ślady, jakie jednak pozostawili po sobie, pozwalają domniemywać, że mogą być bardzo młodzi. Jak udało im się wejść w posiadanie hasła do logowania naszej czytelniczki? Tutaj niestety możliwości jest całkiem sporo. Tym bardziej podobne przypadki zawsze warto zgłaszać odpowiednim służbom! W sieci nie brakuje prób tzw. phishingu, podczas których złodziejom udaje się nierzadko podstępem wyłudzić tego typu informacje, jak właśnie dane służące do logowania do różnych usług i serwisów. Czasem możemy także nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że nasze urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, które zdążyło już „zeskanować” cenne dane. A może kliknęliście kiedyś w tajemniczy link, by po chwili w panice restartować komputer? Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi. Na takie sytuacje jak wyżej nie ma jednej dobrej rady – starajcie się nie tylko regularnie zmieniać swoje hasło do logowania do konta iCloud, ale również nie zapisywać go nigdzie. Tak samo ze zdjęciami – jeśli dysk w chmurze to jedyne miejsce, w którym przechowujecie swoje dane, warto mieć jeszcze gdzieś ich zapasową kopię. Choć tym razem historia zakończyła się w miarę szczęśliwie, trudno dziwić się frustracji naszej czytelniczki. Okazuje się, że pakiet dyskowy Apple wykupiła po tym, jak...kilka lat wcześniej straciła wszystkie zdjęcia z powodu usterki dysku zewnętrznego. A czy wam lub komuś, kogo znacie, przydarzyła się podobna historia? Koniecznie dajcie znać w naszej sondzie!

Zagłosuj

Czy wam także przytrafiła się podobna sytuacja?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także