Zamknij

WPA3: nowy standard zwiększy bezpieczeństwo sieci Wi-Fi

Redakcja
10.05.2018 13:26
WPA3: nowy standard zwiększy bezpieczeństwo sieci Wi-Fi
fot. Shutterstock

To pierwsze zmiany w tym zakresie od ponad dekady.

WPA3 zwiększy bezpieczeństwo sieci

Następca WPA2 ma być odporny na nowe rodzaje ataków hakerskich, choć pełnej specyfikacji kolejnego standardu zabezpieczeń sieci bezprzewodowej jeszcze nie podano. To pierwsza zmiana w tym zakresie od ponad dekady – WPA3 zostanie wprowadzone już niedługo, dlatego pierwszych urządzeń z nowym certyfikatem można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Koniec ataków siłowych?

Pierwszą zmianą jest wprowadzenie blokady połączenia z siecią po kilku nieudanych próbach podania prawidłowego hasła. Rozwiązuje to problem tzw. ataków siłowych, które z łatwością radziły sobie z często niewystarczająco silnymi hasłami, jakimi chronimy nasze sieci Wi-Fi. Na czym polegają? W uproszczeniu na przysłowiowych „próbach aż do skutku” – powtarzalne hasła można w ten sposób rozgryźć w ciągu maksymalnie kilku dni.

wifi
fot.

Publiczne sieci W-Fi staną się bezpieczniejsze

Nierzadko boimy się korzystać z publicznych sieci Wi-Fi – nic w tym dziwnego, zważywszy na ryzyko podsłuchiwania ruchu, jakie występuje w ich przypadku. WPA3 wyeliminuje problem, pozwalając na indywidualne szyfrowanie połączeń między routerem a naszym urządzeniem. Ta zmiana szczególnie przypadła nam do gustu! Bezpieczeństwo chronionych nowym standardem sieci bezprzewodowych ma być wystarczające nawet dla potrzeb dużych korporacji, a także wojska – w tym celu szyfrowanie Wi-Fi zostanie wzmocnione 192-bitowym pakietem bezpieczeństwa. Nie sprecyzowano jeszcze, czy starsze urządzenia będą mogły korzystać z nowego standardu, najprawdopodobniej na rynek trafią jednak odpowiednie aktualizacje oprogramowania sprzętowego (firmware).

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Wi-Fi szkodzi zdrowiu? To tylko mit

UseCrypt Messenger — polska aplikacja, która zapewni ci prywatność