Zamknij

Wielka Brytania też sprzeciwia się Huawei. Chiński producent ma coraz większe kłopoty

Redakcja
28.12.2018 13:45
Wielka Brytania też sprzeciwia się Huawei. Chiński producent ma coraz większe kłopoty
fot. Huawei mat. prasowe

Huawei płaci coraz większą cenę za niepokojące doniesienia na temat rzekomych powiązań chińskiego producenta z rządem Państwa Środka. Niedawne aresztowanie CEO firmy zniechęciło już do korzystania z usług Huawei kraje takie jak Stany Zjednoczone. Teraz obawy o bezpieczeństwo współpracy z marką przy budowie infrastruktury dla sieci 5G wyraziła Wielka Brytania.

Huawei współpracuje z chińskim rządem?

Podobne pogłoski krążą już od jakiegoś czasu – pomimo stanowczych zaprzeczeń Huawei kolejne kraje żądają wyjaśnień. Dowód braku zaufania do producenta wyraziła właśnie Wielka Brytania. Gavin Williamson, brytyjski minister obrony, ogłosił, że konieczne będzie sprawdzenie, czy w rozwijanej na terenie kraju przez Huawei infrastrukturze łączności 5G nie występują żadne potencjalne niebezpieczeństwa. „Mam swoje niemałe obawy co do tego przedsięwzięcia. Zamierzam je bardzo, bardzo dokładnie sprawdzić” – komentował polityk cytowany przez „The Times”. To już kolejne po Nowej Zelandii, Australii i Stanach Zjednoczonych państwo, które wyraziło niechęć do kontynuacji współpracy z Huawei przy dalszych pracach nad siecią 5G.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Huawei odpiera zarzuty

Tymczasem Huawei nie poddaje się tak łatwo, cały czas broniąc dobrego imienia marki. Jako dowód dobrej woli wykazuje zgodę na areszt w kanadyjskim Vancouver Meng Wanzhou, dyrektor finansową firmy. Jednocześnie przedstawiciele chińskiego producenta podkreślają, że sama przyczyna aresztu nie ma wpływu na sposób działania całej firmy. Zaprzeczenia nie na wiele się jednak zdają – mało kto wierzy w możliwość zatuszowania nabierającego na sile skandalu. Dalszy rozwój sieci 5G w krajach na całym świecie ma wyznaczyć kompletnie nowy kierunek w naszym sposobie korzystania nie tylko z sieci, ale i urządzeń IoT, aut elektrycznych czy smartfonów. Łączność 5G umożliwi również opracowanie nowych technologii, które obecnie uważane są nadal jedynie za teoretyczne koncepcje. Tym większą ostrożność powinniśmy zachować przy powierzaniu budowy infrastruktury dla niej (chodzi m.in. o budowę systemu małych anten, jako że sieć 5G to także nowe pasma częstotliwości) firmom, do których nie do końca możemy mieć zaufanie. O, delikatnie mówiąc, rażących praktykach chińskiego rządu słyszy się już od dawna, nie mamy więc żadnej gwarancji, że i tym razem nie korzystają w sposób nieuczciwy z narzędzi znajdujących się w rękach Huawei.

RadioZET.pl/źródło:BBC;Techcrunch/AG

Zobacz także

Zobacz także