Zamknij

Wielka czystka na Twitterze. Celebryci tracą miliony fałszywych obserwujących

Redakcja
16.07.2018 17:36
Wielka czystka na Twitterze. Celebryci tracą miliony fałszywych obserwujących
fot. Shutterstock

Znani politycy, słynni aktorzy, piosenkarze a nawet sam założyciel Twittera - nikogo nie omija akcja oczyszczania Twittera z fałszywych kont. Kto stracił najwięcej obserwujących?

Twitter masowo usuwa fałszywe konta

"Wielka czystka" to oczywiście zapożyczenie z popularnej serii horrorów "The Purge". Nazwa wyjątkowo dobrze pasuje do akcji, jaką Twitter przeprowadza wśród swoich użytkowników już od maja. Codziennie znikają miliony podejrzanych kont. Celem jest oczyszczenie platformy z botów, rozpowszechniających fałszywe informacje lub agitujących politycznie, a także zablokowanie działalności internetowych trolli i spamerów. Wszystko w trosce o wiarygodność i komfort użytkowników - a przy okazji jasno widać, jak wielką skalę przybrało zjawisko zakładania fałszywych kont na platformie.

Celebryci tracą miliony obserwujących

Czystka nie omija nikogo. Sam twórca Twittera, Jack Dorsey stracił na jej wskutek 230 tys. obserwujących. To jednak nic w porównaniu do około miliona, z jakim pożegnał się jeden z największych orędowników Twittera - słynny aktor Ashton Kutcher. Do korzystania z platformy namawiał od samego początku jej działania - teraz już wie, że przynajmniej część z jego apeli trafiała w gigantyczną pustkę fałszywych kont. W ciągu zaledwie 3 dni z 1,4 miliona obserwujących rozstała się również Oprah Winfrey, która swój pierwszy tweet umieściła w serwisie w 2009 roku. Cóż, może i w porównaniu do pozostałych jej 41,3 miliona użytkowników nie jest to olbrzymia strata, liczby jednak i tak robią wrażenie.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Barack Obama stracił ponad 3 miliony obserwujących na Twitterze

Jednym z najbardziej poszkodowanych okazał się być były Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama. W wyniku czystki stracił około 3 miliony obserwujących w trakcie jednego dnia, a to jeszcze może nie być koniec. Co ciekawe, obecny prezydent Donald Trump na razie stracił tylko 340 tys. śledzących, co już wzbudziło dywagacje na temat połaczenia tego faktu z nieuczciwymi praktykami, jakich miał dopuścić się biznesmen jeszcze w trakcie swojej ostatniej kampanii wyborczej. Do głosowania na Trumpa miały namawiać w dużej mierze boty - te same, które obecnie Twitter chce wyplenić co do jednego.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Boty obserwowały nawet...Papieża Franciszka

Okazuje się, że boty obserwowały nawet Papieża Franciszka, choć w stosunkowo niewielkiej liczbie 100 tys. kont. Za to wśród fanów Rihanny znalazły się ich już ponad 2 miliony. Koleżanka po fachu, Katy Perry swoje tweety kierowała do aż 3 milionów fałszywych użytkowników. Podobnie jak Kim Kardashian. Gwiazda, która niemal całą swoją karierę zbudowała na mediach społecznościowych, straciła łącznie około 3% "fanów". W niemal identycznej sytuacji znalazł się także Justin Bieber, którego śledziło ponad 3 miliony botów. Kiedy Twitter uzna swoje dzieło za skończone? Według wstępnie podanych informacji administracja platformy szacuje, że po zakończeniu czystki łączna liczba użytkowników Twittera spadnie o ponad 6%. To się nazywa wypowiedzieć wojnę botom!

RadioZET.pl/źródło:TheNewYorkTimes/AG