Zamknij

„Po godzinach piszemy encyklopedię. Największą w historii świata”. Polska Wikipedia jest już pełnoletnia

04.10.2019 10:40
Wikipedia ma 18 lat
fot. Shutterstock/Wachiwit (ilustracyjne)

Polska wersja językowa Wikipedii istnieje już 18 lat. Od tego czasu serwis wypełniło 1,3 miliona artykułów. Jak wygląda praca wikipedystów?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Historia Wikipedii sięga roku 2001. W tym samym roku serwis pojawił się w USA i w Polsce. Założyli ją fizyk Paweł Jochym i lekarz internista Krzysztof Jasiutowicz. Pierwszy wpis brzmiał: „Zaczynamy! Czy ja zwariowałem?”.

Edytuję Wikipedię od ponad 6 lat. Na początku było mi trudno, popełniałem proste błędy, nie wiedziałem, jak się to robi. Kiedy szło mi już coraz lepiej, zauważył to jeden z administratorów, przejrzał moje edycje i zdecydował o włączeniu mi tzw. uprawnień redaktorskich. Od tamtej pory moje edycje były widoczne dla wszystkich zaraz po zapisaniu, bez sprawdzania przez innych redaktorów. Dziś mam na koncie ponad 15 tysięcy edycji i ponad 800 utworzonych haseł. Od dłuższego czasu pomagam też jako wiki-przewodnik początkującym wikipedystom. Dla mnie Wiki jest ciągle emocjonującą przygodą. Moment publikacji nowego hasła ma w sobie coś z magii – mówi redaktor Hubert Rabiega.

– mówi redaktor Hubert Rabiega dla RadiaZET.pl

Jak dodaje, Wikipedię tworzą pasjonaci, wikipedyści. To neologizm i połączenie słów encyklopedysta i Wikipedia. Chodzi o osoby, które mają wkład w działanie serwisu. Nie są zatem wikipedystami ci, którzy regularnie odwiedzają stronę czy nawet zgłaszają błędy. Chodzi o osoby, którze – najkrócej mówiąc – edytują Wikipedię.

Zobacz także

Co znajdziemy na Wikipedii? Wiedzę z najróżniejszych dziedzin: od botaniki po kinematografię, od kolejnictwa po malarstwo Francisca Goi.

Każdy pisze, o czym chce i kiedy chce. Wszystko odbywa się na ochotnika, bez pieniędzy. Nie ma etatów redaktorskich, a płatne edytowanie występuje dość rzadko. Po prostu: po godzinach piszemy encyklopedię. Największą w historii świata” – dodaje Hubert Rabiega.

Wybory w Polsce zagrożone? Działalność Facebooka wpłynie na ich wynik>>> 

Artykuły w Wikipedii może pisać i ulepszać każdy. Jak dodaje Hubert Rabiega, nikt nie sprawdza wiedzy czy kwalifikacji piszących. Weryfikacja treści opiera się przede wszystkim na podstawie dodawanych przypisów do wiarygodnych źródeł.

Polska Wikipedia ma obecnie 102 administratorów i kilkuset redaktorów. Jak wskazują statystyki, polska wersja Wikipedii zajmuje 10. miejsce pod względem liczby odsłon wśród wszystkich wersji językowych serwisu. Tylko w październiku na stronie pojawiło się ponad osiem tysięcy artykułów. Od początku działalności serwisu powstało 1,3 miliona tekstów.

RadioZET.pl/Katarzyna Witwicka