Zamknij

Przepis na równość w pracy? Wypożycz mniejszość etniczną!

Redakcja
18.07.2018 15:32
Przepis na równość w pracy? Wypożycz mniejszość etniczną!
fot. Shutterstock

Prześmiewczy projekt brytyjskiej artystki i dziennikarki przypomina nam, jak lekceważąco traktujemy kwestie równości w miejscu pracy.

Internetowa wypożyczalnia mniejszości etnicznych

Rent A Minority podbija sieć – internetowa „wypożyczalnia mniejszości etnicznych” to oczywiście satyra na nasze lekceważące podejście do kwestii równości w miejscu pracy. Za projektem stoi Arwa Mahdawi, zamieszkała obecnie w Nowym Jorku artystka i dziennikarka, pisząca m.in. dla brytyjskiego „The Guardian”. O nierówności w miejscu pracy może sama powiedzieć kilka słów z racji korzeni swojej rodziny. Tak zresztą już robiła, chociażby podczas swojego przemówienia na jednej z konferencji TED.

Zobacz także

Jak jednak sama twierdzi, czasem do publiki łatwiej dotrzeć żartem. Stąd pomysł na prześmiewczą „wypożyczalnię” oferującą dowolną mniejszość etniczną. Kolejne zebranie zarządu uświadomiło wam, że w waszej firmie pracują głównie biali mężczyźni? Twitter upomina się o równość w wielkich korporacjach? Dział PR-owy załamuje ręce? Spokojnie, od równości dzieli was tylko kilka klików... Właśnie w takim tonie utrzymana jest założona przez pisarkę strona.

Zobacz także

żarty

„Zatrudnij czarnoskórego intelektualistę”

Do wyboru jest aż kilka rodzajów mniejszości etnicznych, wszystko zależy więc od potrzeb firmy. Na stronie znajdziemy m.in. „czarnego intelektualistę”, który szczególnie może przydać się podczas „technologicznych konferencji”, a także, „aby stać u twego boku, kiedy opowiadasz rasistowskie żarty na przyjęciu”. W końcu nie możesz być uznany za nietolerancyjnego, jeśli wśród twoich pracowników znalazło się miejsce i dla takich person... „Uśmiechnięta muzułmanka” gwarantuje także brak problematycznych powiązań z ISIS! A parytet praktycznie zrobi się sam.

Zobacz także

„To jak Uber dla różnorodności”

„Swoim projektem chciałam zwrócić uwagę na wciąż zbyt małą różnorodność w miejscu pracy. Pracodawcy obawiają się zatrudniać kobiety, szczególnie o innym kolorze skóry, a także przedstawicieli mniejszości etnicznych. Przypominają sobie o tym dopiero wtedy, kiedy firma narobi sobie złej prasy. Mierzę też w hipokryzję takich gigantów jak np. Google, które o równość zdaje się walczyć tylko na papierze. Kiedy przychodzi co do czego, szumne hasła o tolerancji zamieniają się w zwykłą zagrywkę PR-ową. Im naprawdę przydałaby się taka wypożyczalnia i pewnie skorzystaliby z jej usług bez mrugnięcia okiem. Dlatego skonstruowałam stronę usługi tak, aby kojarzyła się z innymi popularnymi platformami share'ingowymi. To taki Uber dla różnorodności” – podkreśla Mahdawi. Trzeba przyznać, żart całkiem udany i trafny.

RadioZET.pl/źródło:BBCNews/AG

Zobacz także