Zamknij

Wyścig po unijne dotacje. Rekordowa liczba wniosków

Redakcja
15.05.2018 15:59
Wyścig po unijne dotacje. Rekordowa liczba wniosków
fot. EastNews

Kto wybuduje w Polsce internet szerokopasmowy? W konkursie na unijną dotację do projektu startuje 38 operatorów.

Centrum Projektów "Polska Cyfrowa"

Ilość nadesłanych wniosków przekroczyła oczekiwania Centrum Projektów "Polska Cyfrowa". W konkursie udział wzięło 8 dużych i 30 mniejszych operatorów, którzy razem zgłosili rekordową liczbę 87 inwestycji. To oznacza wzrost przewidywanej na ich realizację kwoty o 800 mln. zł. "Jeszcze nigdy w historii dotacji na budowę internetu szerokopasmowego nie było takiego zainteresowania. Liczba i zakres wniosków przekroczyły to, co planowaliśmy wybudować" - komentowała w rozmowie z Wyborczą Wanda Buk, szefowa Centrum Projektów "Polska Cyfrowa".

Kto wybuduje w Polsce sieć szerokopasmową?

Choć początkowo zakładano, że potrzebna kwota z unijnych dotacji wyniesie 1112 mld zł, przesunięcie dodatkowych środków podobno ma nie stanowić problemu. "Mamy zgodę Ministerstwa Finansów na przekierowanie pieniędzy z rezerw funduszowych z innych programów unijnych" - zapewniała Buk. Taka potrzeba zajdzie jednak tylko w sytuacji, w której wszystkie złożone wnioski zakwalifikowałyby się do dotacji. Oferowane fundusze to wsparcie dla firm telekomunikacyjnych, które podjęłyby się budowy sieci szerokopasmowej na terenie Polski. Do 2020 roku taka sieć ma objąć całą Unię Europejską, docierając nawet do mniejszych miejscowości. Jak dotąd inwestycje w ich okolicach nie były wystarczająco opłacalne, aby operatorzy decydowali się na nie samodzielnie. Tymczasem według podawanych przez Wyborczą informacji aż 79 lokalizacji na terenie Polski nie ma dostępu do internetu.

Internet pojawi się w 46 tys. gospodarstw domowych

W wyniku konkursu planowano wyłonić wnioski zapewniające budowę inwestycji dostarczających internet do ponad 46 tys. gospodarstw domowych. Jeśli jednak wszystkie projekty pomyślnie przeszłyby etap kwalifikacji, takich gospodarstw może być nawet 200 tys. więcej, niż zakładano. "Operatorzy mają świadomość, że tak dużych dotacji na budowę internetu już więcej nie będzie, dlatego mocno przygotowali się do konkursu" - dodawała Buk.

RadioZET.pl/źródło:Wyborcza/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Samsung dopłaci do wymiany telefonu

Plus poprawia zasięg swojej sieci LTE Advanced

Ten kraj ma najszybszy internet w Europie

Ważna zmiana w szkołach. Skorzystają z niej wszystkie dzieci! Darmowy internet