Zamknij

YouTube bez teledysków? Takie mogą być konsekwencje zmiany prawa autorskiego w UE

Redakcja
14.11.2018 15:25
YouTube bez teledysków? Takie mogą być konsekwencje zmiany prawa autorskiego w UE
fot. YouTube

CEO YouTube'a, Susan Wojcicki ostrzega w swoim otwartym liście: jeśli w Unii Europejskiej zmienia się przepisy dotyczące praw autorskich, serwis może zostać zmuszony do masowego usunięcia klipów muzycznych. Czy wprowadzenie artykułu 13 dyrektywy to koniec dostępu do teledysków i materiałów edukacyjnych dla Europy? 

YouTube zrezygnuje z klipów muzycznych?

Takie oświadczenie ostrzegawczo wydała CEO YouTube'a, Susan Wojcicki w związku ze zmianami przepisów prawa autorskiego, nad jakimi obecnie pracuje Parlament Europejski. W emocjonalnym artykule napisanym dla "Financial Times" przekonuje, że wymogi, jakie Unia Europejska chce postawić przed jej firmą są "niemożliwe do spełnienia". Czy artykuł 13 dyrektywy, o którym mowa, to rzeczywiście wyrok na serwisy takie jak YouTube? Najbardziej kontrowersyjny wydaje się fragment dotyczący nałożenia na platformy takie jak Facebook czy właśnie YouTube obowiązku "zapobiegania dostępności w swoich serwisach utworów lub innych przedmiotów objętych ochroną". Zdaniem Wojcicki oznacza to dla serwisu konieczność usunięcia olbrzymich porcji materiałów wideo, jakie znajdują się na ich serwerach. Choć jak podkreśla, serwis nie jest przeciwny celom artykułu, to jednak w praktyce ciężko będzie je egzekwować, a to za sprawą licznych nieporozumień, dotyczących tego, kto i w jakim stopniu posiada prawa autorskie do danego materiału.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Czy z YouTube'a zniknie "Despacito"?

Tym razem nie chodziłoby jednak o hakerski żarcik, ale konieczność usunięcia tego jak i wielu innych utworów z YouTube. Wojcicki tłumaczy to tak: "Jako przykład weźmy popularne "Despacito". Prawa do tego utworu są podzielone. Dotyczy to m.in. praw do publikacji czy nagrywania dźwięku. Mamy wprawdzie wiele podpisanych umów z podmiotami, dzięki którym uzyskujemy płatną licencję na zamieszczenie u nas tego klipu, jednak część posiadaczy praw autorskich pozostaje nieznana. Jeśli mielibyśmy dostosować się do wymogu artykułu 13, zostalibyśmy zmuszeni do usunięcia nie tylko tego wideo, ale większości mu podobnych, co do których mielibyśmy uzasadnione wątpliwości. Do tego porównajcie skalę ryzyka w wypadku tak ogromnego serwisu, jakim jest YouTube. Co minutę użytkownicy zamieszczają u nas nawet do 400 godzin wideo. Żadnej firmy nie byłoby stać na tak olbrzymie straty finansowe" - argumentowała CEO YouTube'a. 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Czy zmiana praw autorskich w UE zaszkodzi Europejczykom?

Zdaniem Wojcicki zmiana przepisów oznacza dla Europejczyków nie tylko pożegnanie z ulubionymi utworami, ale także dostępem do materiałów edukacyjnych. "Konsekwencje wdrożenia artykułu 13 będą nie tylko finansowe. Mieszkańcy Unii Europejskiej ryzykują też odcięciem od treści, które tylko w ubiegłym miesiącu obejrzano ponad 90 miliardów razy. Chodzi m.in. o filmy służące do nauki języków, naukowe materiały edukacyjne i oczywiście także teledyski" - CEO YouTube'a zwróciła także uwagę na fakt, że serwis już walczy jak może z łamaniem praw autorskich, uruchamiając program Content ID. Ma nie tylko ułatwić twórcom ochronę swojej pracy przed kradzieżą, ale również zarabianie pieniędzy na tym, że ktoś ją wykorzystuje. Choć warto zauważyć, że w praktyce bywa z tym bardzo różnie, trudno nie martwić się nadchodzącymi zmianami. Na koniec przytoczymy słowa, od których CEO YouTube'a zaczyna swój list: "Twórcy od zawsze używali YouTube'a, aby podzielić się swoją sztuką, dotrzeć do fanów i zbudować swoja rozpoznawalność. Kanał "Kurzgesagt – In a Nutshell" niedawno stał się najpopularniejszym kanałem w Niemczech dzięki swoim wideo, które pomagają innym pokochać naukę. Artyści tacy jak Dua Lipa czy Ed Sheeran starali się dotrzeć do potencjalnych fanów za naszym pośrednictwem jeszcze na długo przedtem, zanim stali się sławni" - rzeczywiście, szkoda byłoby to wszystko stracić. 

RadioZET.pl/źródło:FinancialTimes/AG

Zobacz także