Zamknij

Ziemia w Google Maps już nie jest płaska, aby nie zniekształcać mapy świata. Cios dla płaskoziemców, punkt dla nauki

Redakcja
06.08.2018 17:06
Ziemia w Google Maps już nie jest płaska, aby nie zniekształcać mapy świata. Cios dla płaskoziemców, punkt dla nauki
fot. Google Maps

Możecie się śmiać, ale zmiana pociągnie za sobą kilka konsekwencji. Zastanawialiście się kiedyś, czemu mapy świata są zniekształcone?

Ziemia w Google Maps już nie jest płaska

Najpierw Google Earth, teraz Maps - płaskoziemcy powoli tracą swoje ostatnie internetowe bastiony prawdy. Gigant z Mountain View zdecydował się zmienić poprzedni, wyświetlający się przy wystarczającym oddaleniu widoku mapy obraz Ziemi z płaskiego na kulisty. Jeszcze kilka lat temu może nikomu nie przyszłoby po prostu do głowy, że płaska Ziemia w aplikacji może niektórym posłużyć jako niezbity dowód na to, że ludzkość od wieków jest oszukiwana lub się myli. A jednak to nie ze względu na oryginalne przekonania części internautów firma zdecydowała się na taki krok. Okrągła Ziemia pozwala po prostu na jej wierniejsze przedstawienie.

Zobacz także

Okrągła mapa świata wierniej go przedstawia

Okazuje się, że płaskie przedstawienie mapy świata nie obywa się bez nietypowych kompromisów, na jakie byli dotąd skazani kartografowie Google. Odwzorowanie Merkatora, z jakiego do tej pory korzystała firma może i oddaje kształty kontynentów bez większych przekłamań, nie zmienia to jednak faktu, że powiększa w tym celu górę i dół globu. Skutkuje to złudzeniem, że pomniejszona Afryka jest...wielkości Grenlandii. Z ich błędnym przedstawianiem próbowano już walczyć także za pomocą innego typu odwzorowania, jednak to Galla-Petersa rozciąga z kolei środek świata, poszerzając szczególnie północne i południowe strony. 

Zobacz także

 

Dlaczego mapy świata są zniekształcone?

W uproszczeniu dlatego, że nie da się po prostu w czytelny sposób odwzorować kuli na prostokącie. Właśnie w tym celu stosuje się wspomniane już wcześniej przekształcenie Merkatora, dzięki któremu jesteśmy w stanie wiernie odwzorować równik, a ukazane w formie punktów na globusie bieguny stają się liniami górnej i dolnej krawędzi mapy. Największą wadą takiego rozwiązania pozostają południki (w formie pionowych kresek na mapach), które odpowiadają za największe zniekształcenia. Dzieje się tak dlatego, że na mapie są pokazane jako odcinki równoległe, podczas gdy w rzeczywistości im bliżej jesteśmy bieguna, tym południki dzieli mniejsza odległość. Poniższa ilustracja dobrze obrazuje to zjawisko.

mapy_03
fot. YouTube

Zobacz także

Zobacz także

Jak już sami rozumiecie, zmiana w Google Maps była niezbędna, aby nie wprowadzać użytkowników w błąd. Na płaskich mapach obiekty położone dalej od równika są zwyczajnie bardziej rozciągnięte, niż w rzeczywistości. 

RadioZET.pl/AG