Zamknij

Zmiany w Excelu. Więcej funkcji, sztuczna inteligencja i nowe typy danych

Redakcja
08.05.2018 11:39
Zmiany w Excelu. Więcej funkcji, sztuczna inteligencja i nowe typy danych
fot. Microsoft mat. prasowe

Kultowy złożony kalkulator Microsoft zyskał kolejne funkcje. Do arkuszy kalkulacyjnych będzie można wprowadzać nowe typy danych oparte o chmurę.

Sztuczna inteligencja w Excelu

Office 2019 nadchodzi wielkimi krokami – Microsoft wczoraj ogłosił uzupełnienie Excela o kolejne funkcje, zapowiadane już wcześniej. Pozwolą m.in. na wstawianie do arkuszy kalkulacyjnych zupełnie nowych typów danych, opartych o chmurę. Działający dzięki sztucznej inteligencji system Microsoft Knowledge Graph będzie starał się rozpoznać je samodzielnie. W praktyce oznacza to tyle, że np. po wprowadzeniu nazwy miasta lub kraju Excel podpowie nam odpowiednie dla listy wskaźniki populacji, które będzie można do niej dodać. Na tej samej zasadzie będą też działać np. dane giełdowe – wtedy program wyszuka i pozwoli dodać np. kursy akcji. Zastosowane rich data przyśpieszy tworzenie tabeli i wykresów, oszczędzając czas, który normalnie musielibyśmy wykorzystać na samodzielne wyszukiwanie i wprowadzanie danych. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda nowe rozwiązanie.

excel-geografia-finanse-2
fot.
excel-geografia-finanse-3
fot.

Wsparcie dla funkcji JavaScript

Kolejną nowością jest wsparcie dla funkcji JavaScript Custom Functions umożliwiających deweloperom napisanie pojedynczego kodu i uruchamianie go w dowolnym miejscu. Funkcje można było do tej pory pisać w języku Visual Basic for Applications (VBA) – zmiana na JavaScript pozwoli tworzyć je na wielu nowych platformach, takich jak macOS, Windows, iOS czy Android. Z nowej opcji już jakiś czas temu mogli skorzystać Office Insiderzy – teraz Microsoft jest gotowe na udostępnienie takiej możliwości szerszemu audytorium.

Microsoft
fot.

Nowe rodzaje wykresów Power BI Custom Visuals

Deweloperzy Power BI będą już mogli implementować tworzone nowe wizualne wykresy do Excela w ramach opcji Power BI Custom Visuals. Dzięki temu prezentacje mogą stać się zwyczajnie ciekawsze – rozwiązanie znacząco poszerzy istniejącą bazę wzorów, dając nowe możliwości. Powyżej możecie zobaczyć kilka dodanych przez zewnętrznych deweloperów wzorów.

Wsparcie dla Azure Machine Learning

To opcja skierowana głównie do tych, którzy z Excela korzystają na co dzień w pracy. Wsparcie dla funkcji Azure Machine Learning pozwoli na wykorzystanie przy pracy z programem wewnętrznych systemów opartych na algorytmach uczenia maszynowego, które pomagają nam analizować i porządkować firmowe dane. To całkiem logiczny krok, zważywszy na to, gdzie Excel cieszy się największą popularnością.

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Windows 10: zrzut ekranu? Nic prostszego!

Nowy Gmail już jest. Testujemy!

Microsoft pobiera 2 zł za weryfikację wieku

Masz smartfona z Windows Phone? Microsoft wyłączy ważne funkcje