Zamknij

Aktywne lato z psem. 7 zabaw, które Twój pupil pokocha

Weronika Domoradzka
10.07.2019 10:25
Pies leży na trawie i bawi się piłką
fot. Shutterstock

Znudziły Ci się już zwykłe spacery z psem? Spróbujcie czegoś nowego! Oto 7 zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, które sprawią mnóstwo radości zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi.

Lato w pełni, pogoda dopisuje, a my częściej i chętniej wychodzimy z naszymi pupilami na długie spacery. Jeśli znudziło się już Wam powolne chodzenie noga za nogą, weźcie ze sobą na spacer kilka gadżetów i złapcie sportowego bakcyla. Taki trening w formie zabawy wpłynie pozytywnie na kondycję fizyczną zwierzęcia (ale Twoją również!), pomoże Ci nawiązać jeszcze lepsze relacje ze swoim pupilem, a czworonogowi – umożliwi rozładowanie nadmiaru energii. A więc gotowi? To zaczynamy!

7 pomysłów na zabawę z psem na dworze

 1. Przeciąganie liny.

  Na spacer zabierz ze sobą psi szarpak, kawałek grubszej liny albo stary, mocny szalik. Jeden koniec pozwól psu wziąć do pyska, a drugi trzymaj w dłoniach i pociągaj lekko do siebie. Pupil szybko załapie, na czym polega zabawa, i zacznie ciągnąć linę w swoją stronę. Zobaczysz, że będzie zachwycony, że może posiłować się ze swoim panem, pamiętaj jednak o bezpieczeństwie. Nie ciągnij liny zbyt mocno ani nie pozwól na to psu, uważaj też, by żadne z Was się nie przewróciło.

 2. Aportowanie.

  To zabawa, którą kocha chyba każdy pies. Do aportowania wystarczy Wam miękka piłka, ringo albo zwykły patyk, trochę przestrzeni, np. na łące lub polanie. Rzucaj przedmiot i czekaj, aż pupil go przyniesie. Jeśli Twój pies dopiero uczy się aportować, pamiętaj, by za każdym razem po tym, jak odniesie przedmiot, nagrodzić go pochwałą, pieszczotą lub smakołykiem. Gdy natomiast Twój pies dobrze pływa i uwielbia zabawy w wodzie, możecie pobawić się w aportowanie nad jeziorem lub stawem.

 3. Slalom.

  Z pachołków koordynacyjnych ustaw slalom i naucz psa go pokonywać. Jeśli nie masz pachołków, slalom możesz ustawić np. kijków wbitych w ziemię lub większych kamieni – grunt, żeby przeszkody były dobrze widoczne dla psa. Pierwsze kilka razy przebiegnij slalom razem z pupilem, trzymając go na smyczy i biegnąc koło niego, a następnie odepnij smycz i zaczęć psa, by spróbował wykonać to ćwiczenie sam. Pamiętaj, by po przebiegnięciu slalomu koniecznie nagrodzić czworonoga.

 4. Skakanie przez przeszkody.

  Psiaki uwielbiają podskoki, a wyzwanie w postaci przeszkody będzie dla nich dodatkową motywacją. Zacznij od niskich przeszkód – na początek wystarczy grubszy kijek położony płasko na ziemi. Zachęć pupila smakołykiem, by przez niego przeskoczył, a po kilku udanych próbach, podnieś nieco poprzeczkę, np. umieszczając kijek między dwoma drzewami. Pamiętaj, by wysokość przeszkody zawsze dostosować do wielkości swojego pupila oraz nagrodzić każdy wykonany skok.

 5. Zabawa w chowanego.

  Ta aktywność doskonale sprawdzi się na zamkniętym, ogrodzonym terenie takim jak ogród lub plac zabaw dla psów. Zabawa polega na tym, że w różnych zakamarkach terenu ukrywasz psie smakołyki, a zadaniem pupila jest odnalezienie ich po zapachu. Tutaj nie musisz pamiętać o nagrodzie – Twój pupil znajdzie ją sam!

  infografika 13
 6. Dogtrekking i canincross.

  Szybkie spacery po zróżnicowanym terenie lub bieganie z psem to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej zarówno u czworonoga, jak i u Ciebie. Pies połączony z Tobą specjalną uprzężą z amortyzatorem może być doskonałym partnerem do biegania. Pamiętaj jednak, że nie każda rasa może biegać, dlatego przed rozpoczęciem treningów koniecznie upewnij się u weterynarza, czy Twój pupil podła takiemu sportowemu wyzwaniu. W różnych miastach Polski cyklicznie organizowane są także specjalne imprezy sportowe dla psów. Warto wybrać się na takie wydarzenie ze swoim pupilem. Nawet jeśli nie wystartujecie od razu w zawodach, będziesz mógł zobaczyć, jak wyglądają różne dyscypliny sportowe, które można uprawiać razem z czworonogiem, a także będziesz miał okazję spotkać się i porozmawiać z innymi właścicielami psów, którzy swoją sportową przygodę z czworonogami już rozpoczęli.

 7. Gra w piłkę.

  Ze swoim pupilem możesz rozegrać prawdziwy mecz piłki nożnej, którego nie powstydziłyby się najsłynniejsze stadiony świata. Weź ze sobą na spacer miękką piłkę, znajdź kawałek płaskiego, trawiastego terenu i kop piłkę w kierunku swojego czworonoga. Pies może turlać piłkę nosem, łapą albo chwytać ją w zęby i przynosić z powrotem do Ciebie.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: