Zamknij

"Ludzkie" choroby, na które chorują też psy

Weronika Domoradzka
17.06.2019 15:03
Chory pies lezy pod kocem

Jest wiele cech wspólnych między ludźmi a psami i niestety jedną z nich jest fakt, że zapadają one na choroby, które głównie kojarzą nam się z dysfunkcją w organizmie człowieka. Jakie schorzenia są często spotykane zarówno u ludzi, jak i u psów?

Choroby serca u psa

Do najczęściej spotykanych schorzeń serca u psów należy kardiomiopatia rozstrzeniowa, która polega na zmniejszeniu elastyczności komórek wchodzących w skład komory serca, a w konsekwencji zmniejszeniu jej kurczliwości. W diagnostyce tej choroby ważne jest badanie kardiologiczne - echo serca oraz dokładny wywiad z właścicielem, który określi weterynarzowi objawy, jakie występują u jego psa. W leczeniu stosuje się leki poprawiające pracę serca. Ważna jest także odpowiednia dieta naszego pupila oraz codzienna dawka ruchu (należy jednak pamiętać, by nie był on zbyt intensywny). Do ras najbardziej narażonych na wystąpienie chorób serca należą: bernardyn, bokser, owczarek niemiecki, sznaucer olbrzymi.

Choroby kręgosłupa u psa

Schorzenia kręgosłupa występują z reguły u ras, które mają krótkie łapy oraz wydłużone szkielety, na przykład u jamników lub corgi. Jedną z najczęstszych chorób kręgosłupa u psów jest dyskopatia. Polega ona na przesunięciu lub wypadnięciu tarczek międzykręgowych. U psa dotkniętego tym schorzeniem można zauważyć niechęć do poruszania się, biegania czy chodzenia po schodach. Czworonóg staje się osowiały i towarzyszy mu brak apetytu. Rozwinięcie się dyskopatii może doprowadzić nawet do paraliżu zwierzęcia. Przy diagnostyce stosuje się badania neurologiczne oraz zdjęcia rtg kręgosłupa. W leczeniu tej choroby ważne jest ograniczenie ruchu zwierzęcia oraz stosowanie leków przeciwzapalnych.

Nowotwory u psa

Psy, tak jak i ludzie coraz częściej zapadają na choroby nowotworowe. Najbardziej narażone są na nie czworonogi powyżej 10. roku życia. Do najbardziej powszechnych rodzajów nowotworów u psów zaliczamy chłoniaki, nowotwory kości, skóry oraz tkanki podskórnej. Objawami, które powinny nas zaniepokoić jest osowiałość naszego psa, duszności, kaszel, a także krwawienie, które nie jest spowodowane urazem. Warto co jakiś czas, na przykład raz na pół roku, przebadać czworonoga i upewnić się, że w jego organizmie nie występują żadne zmiany nowotworowe. Jeśli jednak u psa zdiagnozowano nowotwór należy rozpocząć leczenie, które jest zbliżone do tego stosowanego u ludzi - w zależności od rodzaju choroby stosowane są zabiegi chirurgiczne, chemioterapia lub radioterapia.

Wymienione powyżej choroby to tylko niektóre ze schorzeń, które dotykają zarówno ludzi jak i zwierzęta. Często spotykane są również dysfunkcje w obrębie układu trawiennego, układu moczowego, takie jak na przykład kamica nerkowa. Coraz częściej nasze zwierzęta atakowane są również przez wirusy wywołujące przeziębienie. Pamiętajmy o tym, by obserwować zachowanie naszego psa i w przypadku zauważenia niepokojących objawów udać się do lekarza weterynarii. Badajmy też nasze czworonogi, by jak najszybciej zdiagnozować groźne niekiedy choroby.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z treścią ulotki: