Zamknij

Choroby stawów u psa – przyczyny, objawy, leczenie zapobieganie

Weronika Domoradzka
10.07.2019 10:28
Pies leży na kanapie przykryty kocem

Zdrowe stawy to podstawa prawidłowego funkcjonowania układu kostnego u psa. Jak zatem dbać o stawy czworonoga i co zrobić, jeśli pies zachoruje? Podpowiadamy!

Nasi pupile często mają podobne problemy zdrowotne jak my, ludzie. Jednym z nich są choroby stawów, które mogą dotknąć nie tylko duże i starsze psy, lecz także mniejsze i młode psiaki. Najbardziej narażone na choroby są staw biodrowy, staw kolanowy i staw skokowy. Choroby stawów nie tylko utrudniają zwierzęciu poruszanie się, lecz także sprawiają ból, a tym samym odbierają chęć do zabawy. Sprawdź, jakie są przyczyny chorób stawów u psów, jak im zapobiegać i jak je leczyć.

Najczęstsze choroby stawów u psów

Różne rasy psów są bardziej lub mniej predysponowane do zapadania na choroby stawów. Nie mnie jednak możemy wyróżnić trzy schorzenia, które najczęściej dotykają naszych czworonożnych przyjaciół:

 • Zapalenie stawów.

  Zazwyczaj dotyka starsze psy, chociaż istnieje także tzw. młodzieńcze zapalenie stawów, na które cierpią również młodsze czworonogi. Choroba przebiega podobnie jak u ludzi i zazwyczaj występuje u psów, które są nieprawidłowo karmione lub przetrzymywane w złych warunkach, chociaż może wystąpić także u zadbanych zwierząt o obniżonej odporności lub z predyspozycjami genetycznymi. Głównym objawem zapalenia stawów u psa jest przede wszystkim ból, który sprawia, że pies zaczyna być apatyczny, nie chce wychodzić na spacery i się bawić, nie pozwala także dotykać swoich łap. Chorobę tę leczy się farmakologicznie, podając zwierzęciu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także wprowadzając do diety suplementy bogate w składniki wzmacniające stawy. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się rehabilitacja.

 • Zwyrodnienie stawów.

  Zazwyczaj dotyka psy starsze, mające nadwagę lub szybko rosnące, czasem jest też konsekwencją innych zaburzeń układu ruchowego zwierzęcia, np. zerwania więzadła krzyżowego czy zwichnięcia stawu biodrowego. Najczęściej mamy do czynienia ze zwyrodnieniem stawu biodrowego, które objawia się kulawizną tylnych łap, sztywnym chodem oraz trudnością w podnoszeniu się z pozycji leżącej i siedzącej. Czasem można zauważyć także, że pies liże lub podgryza okolice chorych stawów, próbując w ten sposób złagodzić ból. Aby zdiagnozować zwyrodnienie stawów, weterynarz zleci wykonanie badania RTG, a po potwierdzeniu diagnozy wdroży odpowiednie leczenie, które zazwyczaj polega na podawaniu zwierzęciu środków przeciwbólowych, leków hamujących postęp choroby oraz suplementów odbudowujących stawy.

 • Dysplazja stawu biodrowego.

  Polega na tym, że  struktury otaczające staw biodrowy ulegają rozluźnieniu, wskutek czego głowa kości udowej zostaje przesunięta w panewce miednicy. Choroba najczęściej występuje u psów dużych ras jak np. owczarki czy dobermany. Objawy dysplazji stawu biodrowego są podobne jak w przypadku innych schorzeń stawów u psów: kłopoty z podnoszeniem się, potykanie się, utykanie na jedną łapę, niechęć do aktywności fizycznej. Dysplazję leczy się na dwa sposoby. Przede wszystkim zachowawczo, podając psu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz odpowiednie suplementy diety, oraz – w zaawansowanych stadium, gdy leczenie farmakologiczne to za mało – operacyjnie.

  infografika 11

Jak zapobiegać chorobom stawów u psa?

Jak mówi przysłowie „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” i dokładnie tak jest w przypadku chorób stawów u psa – najlepiej w ogóle do nich nie dopuścić. Co zatem robić? Przede wszystkim dbaj o odpowiednią dietę swojego pupila – podawaj mu dobrej jakości karmę bogatą w składniki odżywcze. Możesz także włączyć do diety suplementy zawierające składniki takie jak kolagen czy kwas hialuronowy, które pozytywnie wpływają na stawy. Pamiętaj także o tym, by utrzymać prawidłową wagę psa – zwierzęta, które ważą zbyt dużo, są bardziej podatne na choroby układu kostnego. Dlatego nie szczędź swojemu pupilowi aktywności fizycznej: długich spacerów czy zabaw na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz pomysłu, co robić z czworonogiem w wolnym czasie, możecie wybrać się na jedną z imprez sportowych organizowaną specjalnie dla czworonogów. Nawet jeśli weźmiecie udziału w zawodach, to będzie to dla Ciebie doskonała okazja, by spotkać się z innymi właścicielami psów i porozmawiać o tym, jak można aktywnie spędzać czas z psem, a dla Twojego pupila – szansa na zabawę z innymi psami. Pamiętaj jednak, by swój pomysł na uprawiania sportu razem z psem najpierw skonsultować z weterynarzem – nie każda rasa nadaje się do biegania czy dużego wysiłku fizycznego, dlatego poziom aktywności zawsze powinien być dostosowany indywidualnie do danego zwierzęcia.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: