Zamknij

Ludzkie produkty, których nie trawią psy

Weronika Domoradzka
17.06.2019 15:12
Pies patrzący na stojący na stole talerz z jedzeniem
fot. Shutterstock

Właścicielom psów często mylnie wydaje się, że jedzenie dla psa i jedzenie dla człowieka to właściwie to samo.

Chcąc uszczęśliwić naszych pupili, zdarza się, że dajemy im do spróbowania nasze ulubione dania, bądź smakołyki, bo przecież jeśli my możemy je zjadać, to są one również bezpieczne dla psa. Nic bardziej mylnego, psie jedzenie znacząco różni się od ludzkiego, dlatego musimy uważać, co dajemy do jedzenia naszym psiakom, bo niektóre produkty mogą okazać się dla nich trucizną.

Czego nie może jeść pies?

1. Czekolada

Dla nas jest to prawdziwy smakołyk, lecz dla psów to śmiertelne niebezpieczeństwo.Czekolada zawiera teobrominę, może powodować wymioty biegunkę, a nawet objawy neurologiczne i kłopoty z sercem. W skrajnych przypadkach spożycie czekolady przez psa może skończyć się śmiercią zwierzaka.

2. Czosnek i cebula

Zawierają toksyczny tiosiarczan sodu, który może u psa wywołać anemię. O ile problem w wypadku surowych ząbków czosnku i cebuli jest minimalny, bo ich silny zapach odstrasza psy, to niestety po ugotowaniu czy smażeniu cebula nie przestaje być groźna, a nie pachnie już dla zwierzęcia tak nieprzyjemnie.

3. Winogrono i rodzynki

Niektóre psy lubią warzywa i owoce, a ich opiekunowie chętnie je podają. Wiedzmy jednak, że jakakolwiek ich ilość może nawet spowodować śmierć w wyniku niewydolności nerek. Uszkodzenia mogą być bardzo poważne, w zależności od indywidualnej odporności psa i ilości spożytych owoców. Objawami zatrucia są częstomocz, ospałość, brak apetytu, wymioty i biegunka.

4. Kawa

Teobromina, która jest zawarta w kofeinie, może być nawet w małych ilościach substancją zabójczą dla psów, które pod jej wpływem nie chcą jeść, stają się apatyczne i wymiotują, nawet niewielka ilość kawy, herbaty lub kakao może spowodować zaburzenia ciśnienia.

5. Mleko i produkty mleczne

Produkty mleczne zawierają laktozę, która u zwierząt nieprzyzwyczajonych fermentuje, przez co zjedzenie mlecznych produktów w jakiejkolwiek postaci może doprowadzić do niestrawności. Nawet jeśli wasz pies nie ma problemów z trawieniem laktozy (zdolności te zanikają u niektórych psów z wiekiem) i chętnie pije mleko, warto podawać mu je od czasu do czasu. Zbyt częste picie mleka przez psa może doprowadzić do różnych powikłań.

Ludzkie produkty, których nie trawią psy(2)
fot.

6. Cukierki

Mowa tu o gumach do życia, żelkach itp. Słodycze te często mają w składzie słodziki, a te nawet naturalne, jak cukier brzozowy, czyli ksylitol, są dla psów trujące. Nie dawajmy ich swoim czworonogom i nie prowokujmy niebezpiecznych następstw.

7. Alkohol

Wywoła od razu u psa wymioty, problemy z oddychaniem, a nawet śpiączkę lub śmierć. Lampka wina lub małe piwo może zabić psa ważącego 7 kg. Jak widać, właściciele czworonożnych pociech muszą bardzo uważać czym karmią swoje psy, ponieważ te często uwielbiają niezdrowe przekąski.

Powyższa lista nie jest oczywiście wszystkimi produktami, które psy nie powinny jeść. Warto ograniczać obecność w diecie psa takich również takich produktów spożywczych jak: wątróbka, sól, przyprawy, surowe białko jajka, wieprzowina, ziemniaki, żywność wysoko przetworzona, warzywa strączkowe i kapustne, szpinak, mleko.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: